Slovenská verzeSK

Co čeká webové vývojáře na platformě .NET, představení .NET Core 1.0

To, že se Microsoft vyžívá ve změnách názvů není žádnou novinkou. Dodal bych k tomu, že každý nový název produktů a služeb dává obvykle i větší smysl a vytváří tak jednoduchou otázku "Proč už to tak není od začátku?". V tomto postu se zaměřím na ASP.NET 5 - dnes už ASP.NET Core 1.0 a pokusím se zmapovat co čeká webové vývojáře v blízkých měsících.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

20. ledna. 2016
upraven 21. září. 2016

Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.
Nejnovější informace nabízí seriál o ASP.NET Core 1.0, který naleznete a tomto blogu.

Open Source budoucnost

Microsoft se několik posledních měsíců snaží zpřístupnit své služby a vývojářské nástroje alternativním platformám a vývojářům, kteří doposud nejsou technologiemi MS políbení. Pokud sledujete poslední dění, zejména od loňské konference Build, určitě mi dáte za pravdu, že Microsoft investuje do této strategie velké úsilí. Je také logickou pravdou, že nejvíce na tom jsou zatím bití skalní příznivci a současní vývojáři na úkor určité (dlouholeté) evangelizační vize. Změny, které přijdou jsou více než velké. Dodejme, že alternativním platformám Linux a OSX se otevírá nejen .NET ale i Microsoft Azure a všechny související nástroje.

Restart vývojářské platformy

Řada skalních příznivců WebForms má ještě v živé paměti zaříznutí této technologie a s určitou rezervovaností lze říct, že ASP.NET i .NET jako takový čeká podobný osud. Ačkoliv na oficiálních grafech dnes vídáme ASP.NET 4.6 a novokoncepční ASP.NET Core 1.0 hrdě vedle sebe, všimněte si o kolik více místa obvykle z grafu ukrajuje ASP.NET Core 1.0 a vašemu podvědomí tak dává jasně najevo, která technologie je pro Microsoft dominantní. O tom, jak drahé by pro Microsoft bylo udržovat ASP.NET 4.x se nebudu zmiňovat. Abych byl ale seriózní, oficiální stanovisko dnes zní:

"ASP.NET 4.6 continues on, released and fully supported".

A tak to pravděpodobně bude minimálně do té doby, než bude .NET Core schopný současný .NET plně zastoupit.

.NET Core 1.0 & ASP.NET Core 1.0

Konečně se dostáváme k .NET Core 1.0 a ASP.NET Core 1.0, pravděpodobně vlajkovým frameworkům v blízké budoucnosti co možná znáte pod dnes už starýmy názvy .NET Core 5 nebo v případě webového frameworku ASP.NET 5, eventuelně vNext nebo "pamětníci" Project K (a to jsme s názvy někde na začátku roku 2014).

V obou případech se bavíme o zbrusu přepsaném open source .NETu. O obou těchto technologiích a všech souvislostech jsem psal v článku:

Změna názvu vnáší do situace trochu více světla, protože mít vedle sebe ASP.NET 5 a ASP.NET 4.6 jednak nevyjadřovalo fakt, že se jedná o zcela nový framework a jednak 0.4 je jaksi malý manévrovací prostor pro budoucí releasování verzí.

Přejmenování ale dává smysl i z marketingového hlediska. Vzhledem k tomu, že za poslední rok se z hlediska laické veřejnosti vůbec nic nezměnilo (chápejme ASP.NET 5 betaX vs ASP.NET 5 RC se špatně prodává), je nasnadě na Buildu představit to samé co minulý rok pod novým názvem .NET Core 1.0.

Aktuální stav .NET Core

Faktem je, že ASP.NET Core 1.0 je zatím stále jen hračkárna, která zřejmě v blízké době (měsíce) nebude schopna zastoupit libovolnou současnou aplikaci postavenou na ASP.NET, resp. MVC 3+. Pokud tedy uvažujete o migraci, doporučuji v první řadě důkladně analyzovat podporu 3rd party služeb nebo snad nejlépe počkat na stabilizaci situace (což bude s trochou štěstí v druhé polovině tohoto roku).

K webovému frameworku a jemu souvisejícím technologiím vzniká i velmi podrobná dokumentace. Pokud však budete řešit specifické problémy, bude vás čekat nepříjemné pročítání fór, která se hemží řešením problémů vůči různým beta verzím produktu (kterých vzniklo za poslední rok několik a každá s sebou přinesla řadu změn).

Zlatá éra stávajícího .NETu

Protože se historie neustále opakuje, lze očekávat, že vedle značného úsilí, které Microsoft investuje do vývoje .NET Core bude probíhat i podpora stávajícího .NETu a MVC. A protože se nebudou (snad) konat žádné velké změny, mohlo by se jednat o období stabilizace a vylepšování toho, co už nyní dobře funguje.

Pokud nyní vyvíjíte na MVC <= verze 4, nečekal bych na ASP.NET Core, ale udělal raději update na MVC 5, který je velmi stabilní a má podporu všeho, na co webový vývojář pomyslí. Společně s Entity Frameworkem 6 dostanete do rukou stabilní technologie, se kterými napíšete bez ztráty nervů snad jakoukoliv aplikaci.

S nadsázkou mám pocit, že

Přichází zlatá éra současného .NETu... alespoň do té doby, než ho Microsoft zařízne.

Nejmodernější webové technologie zítřka

Když se podíváme na vizi Microsoftu z dlouhodobého hlediska (a bavíme se dle mého soudu již o roce 2018+) a připustíme, že všechno klapne, budeme mít k dispozici nejmodernější vývojářské nástroje, rychlý a robustní framework pro vývoj univerzálních a webových aplikací a sadu nástrojů, které pokryjí proces vývoje aplikací od nápadu, přes řízení a správu projektů až po publikaci do cloudu. A to všechno napříč všemi nejrozšířenějšími platformami. To je velká výzva nejen pro stávající vývojáře ale i pro ty, kteří se dnes rozhodují, jaké vývojářské platformě dají přednost.

A jak se na nový .NET Core těšíte vy?


Diskuse

Loading