Stavíme RESTová API v ASP.NET Core za 3 900 Kč

Entity Framework 7 neexistuje! Ať žije Entity Framework Core!

Vývoj ASP.NET Core a EF Core trval Microsoftu skutečně dlouhou dobu. Restart platformy, o kterém se tolik mluvilo a mluví byl dost živelný a především chaotický. Když jsem se zpětně díval na články z posledních dvou let, není pochyb o tom, že ani hoši z vývojářského týmu netušili kam to všechno dojde. Myslím, že stojí za to vnést do chaosu trochu světla a objasnit titulek mého článku. Dovolím si navázat na můj poslední článek o neexistenci MVC 6 a demystifkovat ještě jeden blud o Entity Frameworku 7.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

software architect

7. května. 2017

Historie Entity Frameworku

Entity Framework tak jak jej známe si prošel dlouholetou historií. Při svém zrodu byl nedílnou součástí .NET Frameworku a vývojáři jej vnímali spíše jako alternativu k LinqToSql. Ve své verzi 4.1 se oddělil od .NET Frameworku a začal si žít vlastním životem v podobě NuGet balíčku. Měnil se i přístup k vývoji aplikací. Drtivá většina databází byla dříve navrhována odděleně od aplikačního kódu a samotný model byl generován metodou Database First. Tento přístup byl v posledních letech překonán a dnes je preferovanou cestou přístup Code First. Právě Code First s sebou nese celou řadu výhod a vývojáři tento přístup rychle adoptovali.

Entity Framework 7

Když se Microsoft rozhodl přepsat Entity Framework, bylo jasné, že tím hlavním podporovaným přístupem bude právě Code First. Před dvěma lety se ještě mluvilo o ASP.NET 5 a Entity Framework 7. Zkrátka plán byl přeskočit pár desetinných čísel a dát najevo, že přichází velká změna. Jenomže ono nešlo změnu, ale o kompletní přepis technologií. A nová technologie si zaslouží nový název. Proto došlo po nějakém čase k přejmenování:

ASP.NET 5 -> ASP.NET Core 1.0
Entity Framework 7 -> Entity Framework Core 1.0

Může se to zdát jako jednoduchý krok, jenomže už v té době se o ASP.NET 5 a Entity Frameworku 7 téměř rok psalo. Ten rok stačil na to, aby vzniklo podhoubí, ze kterého ještě dnes vznikají nesmyslné články. Především vývojáři, kteří tuto změnu před lety zachytili ale neprošli upgradem žijí v mylné představě, že Entity Framework 7 skutečně existuje. A není se čemu divit. Nároky na funkční vybavenost ORM jsou obrovské a EF Core je stále pár kroků za očekáváním vývojářů. To je důvod, proč se o EF Core tolik nemluví a proč si stále tolik lidí myslí, že existuje nebo bude existovat Entity Framework 7.

A on nebude!

twitter-dotaz-oracle

Oficiální název ORM je Entity Framework Core 1.1 (jinak také EF Core 1.1) a už nyní se pracuje na nové verzi EF Core 2.0, která se dočká celé řady zajímavých funkcí.

Zeptejte se