Slovenská verzeSK

Jak jsi dnes produktivní, milý vývojáři?

Možná si teď klepete na čelo, s jakou otázkou jsem zase vyrukoval. Ale opravdu, zkuste si dát chvíli čas a odpovědět. Je to více než včera? Je to více než minulý týden? Je to vůbec meřitelné? Pokud Vám tyto otázky přijdou úsměvné, jsme na stejné vlně. Ovšem pokud jste k sobě upřímní. Možná už jste totiž zapoměli na některý předchozí týden a zoufalé hledání aplikací, nástrojů, tipů a rad, jak zvýšit produktivitu.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

25. července. 2018

Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.

Byla jednou jedna produktivita

Domnívám se, že píšu článek, který zboří čtenost na mém blogu. Je off-topic, týká se tématu, které z nepochopitelného důvodu zajímá bezmála každého vývojáře a ještě ke všemu ho píšu s předvědčením, že celý ten pojem "produktivita" je absurdní. Určitě jsem teď urazil některý z nástroů produktivity, který tak rádi používáte. Pokud zrovna sedíte v práci, blahopřeji. Právě vám Holec snižuje produktivitu, protože několik jednotek času věnujete čtení tohoto článku. Místo toho byste mohli přispět k nějakému produktu nebo službě. S pojmem produktivita jsme se většina z nás setkala na střední nebo vysoké škole a museli jsme si pamatovat pravidlo výstupu ke vstupům, nebo třeba vzoreček P = Q/t. Ostatně na školách jsme učeni pamatovat si kdejaké vzorečky a chytristiky. A pak jsme následně zkoušeni z toho, jak dobře si ty věci umíme pamatovat.

Produktivita je něco, co je vnímáno pozitivně. Aby ne. Vždyť od světových válek bylo vše o pásové výrobě a počtu vyrobených kusů za jednotku času. Produktivní dělník byl zpravidla odměňován lépe než jiný dělník, který tak produktivní nebyl. A nejen ve velkovýrobě to tak funguje dodnes. Jenomže posledních několik desítek let se život lidí a trh práce výrazně změnil, byť málokdo si to uvědomuje. Vznikly tisíce nových pracovních oborů a tisíce jich zanikly. Více než polovina studentů středních a vysokých škol budou zaměstnáni v oborech, které teď ještě ani neexistují. Spektici se vysmívaly počítačům (bez kterých dnes nemohou žít), internetu (jehož zdrojům dnes bezmezně věří) a dnes se možná smějí Elonu Muskovi, protože předpokládají, že všechno s čím přijde je "zbytečné".

Dnešní trh práce je zkrátka jiný. Vedle dlouhodobě populárního managementu studenti jeví stále větší zájem o technické obory a obecně obory nově vznikající. Jsou to velmi často obory, ve kterých vznikají nehmatatelné produkty nebo služby. Vývoj software, vzdělávání, koučování, věda a vývoj, nebo tradiční právo a zdravotnictví. Jen samotná oblast vývoje software dnes pod sebou skrývá stovky specializovaných pozic. Koho by to před lety napadlo.

A jak se to měří?

Když vám nad hlavou netikají hodiny a z výrobního pásu nepadají výrobky rovnou do krabice, musí přece existovat jiný způsob, jak měřit tu pracovní produktivitu. Ne. Pojďme dál. Produktivita není spjata jen s prací. Každý chce být produktivní i ve svém životě. Koneckonců nás to tak učili na škole. Jednou dosáhneme produktivního věku a pak už budeme jenom produkovat, dokud, možná, nedosáhneme důchodového věku. Pak už nebudeme produkovat nic. A tak nejspíš zemřeme. Tedy pokud Elon Musk nenajde lék na dlouhověkost. A tak než zemřeme, tak toho musíme vyprodukovat co nejvíce. Aby ten život za to stál.

Ale zpět k otázce. Jak tedy měříte svou produktivitu? Oblíbený vtípek na počet napsaných řádků kolující na přednáškách o produktivitě to nebude. Tedy doufám. Tak co? Máte to spočítáno? Silně pochybuji, protože to nejsou schopni spočítat ani obchodníci softwaru s typickým heslem "Increase your productivity". Že to cítíte v kostech? Sorry jako, dneska se Nobelovky za to, že to tak cítíte nerozdávají. Čísla, fakta, důkazy! OK, nejspíš se schodneme na tom, že občas si tu produktivitu fakt zvýšíme. Prostě pokud máte ReSharper i na něco jiného než na ALT+Enter tak boostujete. Super! Jo a mimochodem, co z toho máte?

Čas!

Tuhle odpověď přesně dostanu, když se někoho zeptám "Hele a co z toho máš, že jsi tedy podle Tebe produktivnější?". No přece čas! No jo, už jsme zase u P = Q/t. Fakt? Takže fakt lidé tak silně jdou po produktivitě, aby měli v konečném důsledku více času? Protože mě napadá na co ten čas mají? Jak s ním nakonec naloží? A je ta produktivita fakt nejlepší cesta, jak si uměle vyrobit čas?

Ze skromného pozorování světa jsem zjistil, že on nikdo zas tak moc nemá představu o tom, jak na tom s produktivitou je. Tady aplikujete jeden super tip z článku, támhle si stáhnete apku na zvýšení produktivity, ale vzápětí uděláte deset dalších věcí, které vám tu produktivitu podkopou. Zdržíte se na obědě při placení, poklábosíte déle s kolegou, Microsoft vám pošle aktualizaci Windows, v budově se spustí cvičný požární poplach... nebo máte možná pondělí po nedělní párty a ta produktivita je v takové křeči, že to ani ReSharper nedožene.

Ale i kdyby. I kdybyste měli od nějakého marťana produktivity-metr a produktivita měla svou jednotku v soustavě SI, co byste s těmi naměřenými 10 minutami udělali? A co když už těch 10 minut máme, když jsme všichni tak produktivní? Jak s tím časem vlastně nakládáme? Není nakonec ta honba za produktivitou trochu absurdní? Jo a aby bylo jasno, tak na ReSharper nedám dopustit! A že jste to dočetli až sem, tak tu máte: krásný ReSharper cheatsheet pro zvýšení produktivity. A aby bylo jasno, tohle není reklama na ReSharper. Teda aspoň ne placená.


Diskuse

Loading