Slovenská verzeSK

Jak napsat RESTful Web API

Kolega se chystá postavit RESTful Web API a přišel ke mně s dotazem, jestli nemám ukázky, ze kterých by vycházel. Protože je to téma, kterému se již nějaký čas věnuji a zdroje samozřejmě mám, v tomto článku shrnuji seznam mých článků, příkladů a přednášek na toto stále aktuální téma od nejstarších po nejnovější.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

23. listopadu. 2017

Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.

Kompletní průvodce z r. 2015 + DEMO

Před dvěma lety jsem napsal na mém blogu jeden z prvních článků, kde jsem se věnoval designu a pravidlům při stavbě API:

Chcete se naučit psát RESTová API?

Na mém školení společně postavíme RESTové API, na základě kterého se naučíte to nejdůležitější, co potřebujete znát pro stavbu webových API. Navíc si odnesete vlastní projekt, kterému budete do morku kosti rozumět a který vám v začátcích pomůže napsat do zlatova RESTované Web API.

Prozkoumat

Web API XML Serializer

Článkem na Dotnetportalu jsem doplnil výše uvedenou příručku o tip, jak dělat serializaci do XML v ASP.NET MVC. Dnes už by se asi dali použít vhodnější způsoby, nicméně pro úplnost připojuji odkaz na článek.

OAuth 2 pro Web API postavené na ASP.NET MVC

Pokud hledáte ukázku, jak snadno implementovat OAuth2 do Web Api postavených nad ASP.NET MVC, pak jsem udělal na GitHubu užitečný příklad zaměřený speciálně na OAuth2.

Aktualizace RESTful API pro iDoklad, r. 2016

V roce 2016 jsem pomáhal společnosti Cígler Software aktualizovat jejich API pro produkt iDoklad. Ať už iDoklad používáte nebo ne, mrkněte na jejich API - je dobrou ukázkou, jak to má vypadat.

SDK pro WebAPI

Málokdo zajde o krok dál a usnadní vývojářům život tím, že pro ně připraví také SDK, které umí s API pohodlně komunikovat. V Cígler Software se nápad na SDK líbil a měl jsem tak možnost jej postavit. Kromě toho je open source, takže si jej vývojář může stáhnout a pro své potřeby upravit nebo rošířit.

Úvod do RESTful API na TechEdu z r. 2017

Na konferenci TechEd - DevCon jsem ukazoval jak postavit RESTful API s pomocí ASP.NET Core. Jelikož mám z akce jen oficiální video, které nemohu zveřejnit, připojuji alespoň užitečné odkazy na prezentaci a DEMA:

Původní oznámení k přednášce, kde jsou odkazy na různé nástroje naleznete zde.

Úvod do RESTful Web API + praktické ukázky, r. 2017

Podobnou přednášku jako na TechEdu jsem udělal i ve firmě HAVIT. Přednášky byly ve skutečnosti 2. První jsem zaměřil čistě na teorii a druhou jsem pojal prakticky s využitím ASP.NET Core. Záznamy přednášek jsou na YouTube volně ke shlédnutí.

Kde tedy začít?

Pokud nevíte odkud to vzít, doporučuji začít přednáškou, kterou jsem udělal v HAVITu a kterou jsem pojal velmi teoreticky.


Diskuse

Loading