🦠 COVID-19: Všechna školení nyní také on-line. Přečtěte si mé tipy na vzdělávání v době koronavirové.
Slovenská verzeSlovensko

Proč jsem neskončil s blogem a převlékl ho do nového kabátu

Na přelomu roku 2018 a 2019 jsem popisoval své plány do budoucna a uzavření mého blogu. Přesto jsem od té doby pár článků ještě sepsal. Včera jsem celý den sekci blog přepisoval, abych ji mohl dnes slavnostně spustit. V tomto článku se dočtete, proč se k blogování v roce 2020 / 2021 vracím a jaký smysl může mít v dnešní době blogování pro volnonožce.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

8. října. 2020

Mýtus: Na čtení už lidé nemají čas

Jedním z důvodů, proč jsem přestal psát nové články na blogu bylo chybné přesvědčení, že na čtení článků už nikdo nemá čas. A už vůbec ne na ty dlouhé články, které jsem ze sebe potil já. Neumím psát ve zkratkách a nedokážu se vyjádřit ve dvou větách. Proto mě nebaví ani sociální sítě. Nevymáčknu se tam. Každopádně během školení a konzultací s klienty jsem zjistil, že mnoho vývojářů můj blog stále čte. Bez ohledu na délku obsahu. Sám na sobě pozoruji, že dávám často přednost delším a detailně zpracovaným rešerším a názorům. Jsou pro mě hodnotnější. Jsou zkrátka lidé, kteří si chtějí a umí udělat čas na konzumaci obsahu a lidé, kteří jsou přesvědčeni, že jsou "busy" a čas si udělat neumí. Ukazuje se, že u té první skupiny až zas tak nezáleží na tom, zda je obsahem hodinový podcast, delší článek nebo video na YouTube. Člověka, který je zvyklý číst knihy, jeden delší článek nevytrhne.

Jak sdílet svou kreativitu ...

Poslední dva roky intenzivně funguji jako nezávislý konzultant a už delší dobu mám chuť sdílet některé myšlenky, které nutně nesouvisí s vývojem aplikací. Mnoho konzultantů má pro tento účel osobní blogy a mnoho konzultantů tento obsah míchá s odborným čtením. Já jsem nechtěl kvůli tomuto experimentu stavit další web a proto jsem se rozhodl, že nejprve rozšířím dosavadní blog o nové rubriky a zkusím to zde. Nově je tedy všechno na jednom místě. Návštěvník si může číst odborné články i off-topic témata a články zaměřené na podnikání. Potenciální zákazník má šanci nahlédnout pod pokličku mé práce bez toho, aniž by musel složitě lustrovat sociální sítě. O tématu "Jak sdílet svou kreativitu a nechat se objevit" napsal Austion Kleon knihu Ukaž, co děláš.

... a nechat se objevit

Svou práci bych mohl (a ideálně i měl) sdílet na různých sociálních sítích. Jenomže je nemám zrovna dvakrát moc rád. Facebook je dnes reklamní skladiště, jehož jediným smysluplným potomkem je Messenger. Twitter je plkátko plné rádoby vtípků a hejtů a LinkedIn je náborová sociální síť. Když se ještě dalo cestovat, Instagram se stal chlubítkem z dovolených a TikTok jsem nepochopil vůbec. Sociální sítě mají společné především to, že z vyhledávače se na Váš profil téměř nikdo nedostane. Dobře optimalizovaný blog má pořád tu vyhodu, že na relevantní obsah se mohou lidé dostat z vyhledávačů. A na jednom místě dostanou návštěvníci další porci vašeho obsahu místo dalších 100 tweetů dalších 100 lidí. Samotný obsah můžete dále sdílet i na sociálních sítích. A když vás to podobně jako mě nebaví, můžete sdílení automatizovat.

... a vzbudit důvěru

Nevýhoda statického webu je, že na první pohled neodhadnete, zda je aktuální. Návštěvník může například z designu vycítit, že web už je starší a nabídka služeb nemusí být aktuální. Když je na webu sekce, kde jsou pár týdnů staré články, web působí aktuálněji a důvěryhodněji. Z článků je také na první pohled zřejmé, čemu se konzultant věnuje. Články kopírující historii určité technologie několik měsíců nebo let zpětně automaticky vzbuzují větší důvěru. Můžete sice někam plácnout informaci, že se dané oblasti věnujete již 5 let, ale teprve když si to někdo ověří v blogu (kde jsou skutečně 5 let staré články) informace je nezpochybnitelná.

Co najdete na novém blogu?

V minulosti jsem měl na webu sekci mediář, kde jsem sdílel zajímavosti z mé práce. Obvykle se jednalo o zmínky z akcí, kde jsem přednášel nebo o záznamech podcastů, kam jsem byl pozván. Tady došlo v roce 2020 k útlumu a proto jsem sekci Mediář z menu vyhodil. Díky rozšíření blogu se mi vytvořil nový prostor a mediář jsem přesunul právě pod blog.

Mezi více než 200 články byly zapadnuté záznamy z přednášek. Přišla mi škoda je nechat ležet bez povšimnutí a tak jsem většinu článků překategorizoval. Vznikla nová sekce Přednášky a videa, kde jsou historicky záznamy z přednášek a poslední videa zveřejněná na YouTube.

Samotnou sekci Vývoj aplikací jsem ještě doplnil o filtr, díky kterému si lze vybrat články z různých oblastí. Nově tedy pro vývojáře není problém najít na pár kliknutí články zaměřené na vývoj REST API nebo technologii ASP.NET Core. Při nejbližší příležitosti ještě přidám vyhledávací políčko.

Nakonec jsem do detailu článků vrátil diskusi jak tomu bylo před cca 3 lety. Čas od času napíšu článek, ke kterému by mě zajímaly reakce a přijde mi škoda se o ně připravit. Někdo sice občas napíše na e-mail, ale přidání příspěvku pod článek je stále rychlejší.

Budu rád za vaše postřehy k blogu i nasdílení vlastních zkušeností s tvorbou obsahu.


Diskuse

Loading