Slovenská verzeSK

Šmejdy z AliExpressu

AliExpress je online obchod, kde se sdružují menší (i větší) čínští obchodníci a na kterém můžete nakoupit plno zajímavých a užitečných věcí od domácích potřeb, oblečení, hraček až po elektroniku. Pokud nespěcháte a nevadí vám delší dodací lhůty (měsíc a déle není výjimka), tak na AliExpressu můžete nakoupit ledacos velmi levně. Tady také výhody končí a rovnou zdrůrazňuji, že levně ještě neznamená výhodně a natož kvalitně.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

30. ledna. 2016
upraven 29. března. 2016

Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.

Protože řada mých kolegů na AliExpressu často nakupuje a protože vývojářské platy jsou dostatečně vysoké na to, aby to nikdo neměl zapotřebí, řekl jsem si, že odhodím své předsudky vůči čínské "indie" produkci a také udělám pár nákupů. Protože doprava trvala často docela dlouho, nakoupil jsem toho v mezičasech na AliExpressu celkem dost. A i když to všechno byly šmejdy, docela jsem se vždycky pobavil. Ten pocit, když máte v ruce balíček a nemáte tušení co to je, protože máte rozjetých 10 objednávek, je prostě k nezaplacení (to není myšleno ironicky).

Ochranná fólie pro iPhone 5s

Jedna z prvních věcí, které mi dorazily byla ochrana na displej telefonu. Chystal jsem se do USA a s předstihem jsem si říkal, že by nebylo milé si rozbít displej někde v národním parku v Kalifornii. Na první pohled vypadalo všechno skvěle, displej jsem naleštil, důkladně očistil dle návodu a přiložil tentý plastový kryt, který se automaticky "přilepil" k telefonu. Až na horní roh. Jediný horní roh byl trochu poodlepený. Tenkrát jsem byl přesvědčen, že mám obě ruce levé a ten měsíc jsem s tím přežil. Dnes už vím, že to nejspíš rukama nebylo.

USB nabíječka do auta

Tady už začínají být nákupy zábavnější. Druhá věc, která mi dorazila byla USB nabíječka do auta. Vlastně byly dvě. Jednu jsem si nechal jako záložní opět do USA, druhou jsem nechal rodičům. Po více než 2 měsících mi volala naštvaná maminka a s horším signálem jsem útžkovitě zaznamenal:

"ten tvůj čínskej šmejd... nenabíjel... jela jsem k opraváři... zaplatila zbytečně.... ještě vypadám jako idiot...".

Ten druhý USB adaptér do auta jsem naštěstí ve státech nepotřeboval a do dnešního dne nevyzkoušel. Kdyby ano, dost možná bych tam s vybitým telefonem bloudil ještě teď.

Barvoslepý HDMI to DVI

Důvod proč mě napadlo psát tento článek je zkušenost z dnešního rána. Protože jsem neměl po ruce VGA kabel, chtěl jsem si notebook propojit pomocí HDMI kabelu (resp. redukce HDMI na DVI v monitoru) koupeného na AliEpxressu. Se "zlatými" konektory! Špatný nápad. K mému překvapení sice propojení zafungovalo, bohužel s dominující zelenou barvou. Tady AliExpress překonal má očekávání.

Ultraohebné zubní kartáčky

Protože docela často cestuji a elektronický kartáček není na cesty praktický, zkusil jsem koupit sadu klasických kartáčků z AliExpressu. Fotka i popis byly lákavé a cena byla tradičně dostatečně směšná na to, abych je případně hodil bez výčitek svědomí do koše. Což se stalo hned první den, kdy jsem první "kousek" použil. V první řadě jsem zjistil, že jsou neergonomické. Jejich tělo totiž bylo sestavené z více kusů plastů, které na sebe navazovaly s ostrými hranami. Když jsem navíc kartáček k zubům přiložil, zjistil jsem, že není problém tělo ohnout do 90°. Čistící štětiny byly navíc také "oversoft" a z tak zvláštní umělotiny, že jsem to prostě raději hodil do koše.

Náladový USB adaptér

USB adaptér jsem vybíral docela pečlivě kvůli výstupnímu proudu. Speciálně na cestách nechci nabíjet telefon půl dne. USB adaptér z "Alíka" mě nejdřív překvapil mizerným zpracováním. USB port byl totiž v šachtě usazen viditelně nakřivo. Čekal jsem, že tam ani nepůjde kabel připojit ale nějaký čínský bůh štěstí stál nademnou. Přestože jsem ale telefon nabíjel půl dne, na konci měl pouze o 1% více než ze začátku nabíjení. Dodávám, že každou chvíli jsem slyšel vibrace způsobené přerušením nabíjení. Jestli je příčinou jiný výstupní proud než ten uvedený ve specifikaci nebo je problém jindě jsem nezjišťoval.

Nabíjecí káblik pro iPhone / iPad

U nabíjecího kabelu (Apple Lightning to USB) jsem si chválil zpracování, protože všechny (už 4) originální kabely od Applu se lámou (jsou to šmejdy). Pak to přišlo. Než jsem odjížděl do Brna (tuším, že to bylo na MS Fest), dal jsem si nabíjet telefon koupeným kabelem z AliExpressu. Telefon spokojeně zavrněl a já předpokládal, že do něj teče šťáva. Netekla. Dvě hodiny jsem žil v přesvědčení, že se spokojeně nabíjí, ale kabelem nic neteklo. Jeho životnost tak byla zhruba 20 nabití (vydržel asi měsíc).

Svět Alíka

Nakoupil jsem toho samozřejmě více. Například AA baterky dorazily až po předchozích zkušenostech a vyzkouším je raději až po sjednání životního pojištění. Zabalené v polici snad nikomu neublíží.

Podívejte se kolem sebe na tu výrobně nejprimitvnější věc, kterou máte poblíž. I když si možná říkáte, že na tom nejde ve výrobě vůbec nic zkazit, opak je pravdou. Nákupem na AliExpressu si zkrátka uvědomíte, že

udělat i kus nesmradlavého plastu je umění

nebo že jednoduchý kus kabelu má životnost 20x menší než ten samý, který jinde koupíte 5x dráž.

A jaké zkušenosti s AliExpressem máte vy?


Diskuse

Loading