Miroslav Holec

Software & Cloud Architect

miroslavholec.cz / blog / trocha-osobnich-pocitu-z-letosniho-webexpa

Trocha osobních pocitů z letošního WebExpa

Miroslav Holec

Miroslav Holec

Publikován 23. září 2016

S odstupem tří let jsem se vrátil jako návštěvník na WebExpo. Pár věcí se změnilo k lepšímu, ale řada nešvarů nebyla ani po několika letech stále překonána. Konference se snaží poskytnout prostor pro networking s řadou motivačních přednášek, ale subjektivně se topí v řadě detailů, které z ptačí perspektivy nedávají smysl a nezapadají do sebe. V tomto shrnutí se dále zaměřím pouze na páteční program.

WebExpo se odehrávalo v Pasáži Lucerna se třemi hlavními stages a doprovodným programem (zejména prezentace firem, stánky, káva, občerstvení, zábava atd.). Místnosti nebyly zaměřené tématicky, ale naopak program nutil účastníky se přesouvat. V kombinaci s nedodržováním časů přednášek a velkým množstvím neustále se přesouvajících účastníků docházelo v prostorách pasáže k neustálým srážkám. Prostory byly velmi špatně značené a řada lidí zmateně po pasáži pobíhala a hledala vstupy do Music Baru nebo Kina. Z organizačního hlediska byl Velký sál často nezaplněn, zatímco v Kinosálu a Music Baru se lidé lepili po zdech. Vzduch v Kinosále byl už kolem poledne vydýchaný a plno účastníků podřimovalo.

Ať už byl záměr jakýkoliv, subjektivně mám pocit, že i v případě WebExpa lidé chodí především na přednášky. Prostory pro tento účel působily vizuálně reprezentativně, ale technicky nejsou na podobné akce vhodné. Akustika ve Velkém sále byla naprosto otřesná a pokud řečník nevynaložil nadměrné úsilí, bylo oproti Kinosálu těžké něco odposlouchat. Když mezitím někdo u kávovaru začal do přednášek šlehat mléko, ztrácel posluchač veškerou koncentraci. V Kinosále s podstatně lepší akustikou ničil dobrý dojem vydýchaný vzduch a špatně nastavená vertikální sbíhavost projekce.

V mimopřednáškových prostorech byl nedostatek košů (nebo nebyly vidět) a lidé často odkládaly odpadky po stolech. Hlavní problém byl ale v tom, že v těchto prostorech nebyl nikdo, kdo by je uklízel nebo ideálně úplně zamezil tomu, aby nepořádek vznikal. U jiných konferencí s podobným vstupným funguje obvykle skvadra reprezentativně vypadajících slečen, které průběžně zajišťují pořádek (prázdné sklenice berou rovnou z ruky). Příkladem budiž TechEd. V podstatě mnohem větší pořádek je na Barcampech s volným vstupem. Jelikož jsem se nepřišel na WebExpo najíst, catering nijak hodnotit nebudu. Myslím, že si o tom vzhledem k množství sponzorů udělá názor každý sám.

Vyloženě spokojený jsem byl v případě řečníků. Víceméně všechny přednášky, které jsem navštívil byly na velmi dobré úrovni. Lehce horší to bylo v případě prezentací (prezentovat diagramy s miniaturním písmem ve Velkém sále je vyloženě katastrofa). Na druhou stranu v dobře vybaveném sále s více projekčními plochami by ani toto nebyl problém. Zklamaný jsem byl hlavně v případě kratších 20-minutových přednášek. Je to vyloženě krajní čas potřebný k tomu, aby řečník předal publiku svou myšlenku. A v tomto ohledu byly leckteré myšlenky bohužel silně propírané už před lety. Z mnou navštívených přednášek se svých dvaceti minut nejlépe zhostil Jan Pospíšil, který dokázal představit technologii včetně praktických ukázek i závěrečného how-to dema.

Z konference jsem si vyloženě nejvíce užil příležitost dát si kafe z doubleshotu a popovídat si s lidma, se kterými jsem se delší (nebo i kratší) dobu neviděl. Přednášky na kterých jsem byl ve mně nic moc nezanechaly, ale díky dobrým řečníkům jsem je strávil a v některých případech si je i užil. Ale ta organizace...

Školení ASP.NET Core a Entity Framework Core

Budoucnost platformy .NET bude patřit technologiím ASP.NET Core a EF Core. Přijďte se naučit tyto moderní technologie používat na mém praktickém školení.

6.11.2017 - 8.11.2017 ASP.NET Core MVC
20.11.2017 - 21.11.2017 Entity Framework Core