Slovenská verzeSK

Vylepšený vzhled a nové funkce Microsoft Azure portálu

Starý portál MS Azure, který je dostupný na adrese manage.windowsazure.com už téměř plnohodnotně nahrazuje nový portal.azure.com. Právě nový portál, který je stále v režimu Preview doznal k 21. 9. řadu drobných ale příjemných grafických a funkčních změn.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

22. září. 2015
upraven 29. března. 2016

Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.

Panel se seznamem služeb je nyní přehlednější. Začíná položkou s možností vytvořit novou službu. Tato funkce tradičně zobrazí služby seskupené dle jejich účelu včetně seznamu posledních vytvářených.

Samotný seznam služeb se v základu ztenčil. Microsoft automaticky pro uživatele vybere služby, které se mu budou pravděpodobně hodit a označí je jako oblíbené. Uživatel následně může po kliknutí na Browse (all services) sám zvolit, jaké jsou jeho oblíbené služby a tyto služby se objeví v hlavním menu. Je to jednoduchá ale neskutečně praktická funkce.

Po otevření libovolné služby se nově otevře i Settings blade (je to koneckonců hned druhá záložka, kterou uživatel chce vidět). Položky v Settings blade jsou nově přeskupeny a seskládány dle důležitosti.

Základní funkce portálu se přesunuly do horní lišty webu. Jedná se o hlavní nastavení, notifikace, podporu, nastavení účtu a nové vyhledávání.

Funkce vyhledávání je schopna najít všechny zdroje (typicky služby), které odpovídají hledanému požadavku. Vyhledávání umí najít vytvořené služby dle názvu nebo například seznam služeb využívajících určitou resource group. Pokročilejší vyhledávání zatím dostupné není (například najít cloud service dle virtuální IP adresy se mi nepodařilo) a vzhledem k názvu "Resources search" to možná ani není v plánu.

Zmíněné notifikace v horní liště jsou subjektivně také čitelnější. Ikona zvonku je doplněna o číslo s počtem akcí a dále podbarvena barvou dle výsledku (success / error). Kliknutím na notifikaci se zobrazí podrobný log o průběhu vykonaného požadavku.

Azure si pamatuje otevřené služby a jejich okna a umožňuje mezi nimi přepínat. Pokud se například proklikám k nastavení mé webové aplikace a následně se od hlavního menu proklikám k nastavení databáze, mohu mezi těmito dvěma možnostmi následně přepínat, aniž bych se musel znovu od základu proklikávat. Slouží k tomu šipka hned vedle loga Microsoft Azure.

Další drobné změny se týkají lepší integrace podpory, nových klávesových zkratek nebo práce s dashboardem.

Zdroj obrázku: http://azure.microsoft.com


Diskuse

Loading