Kontaktujte mě +420 773 272 767
mirek@miroslavholec.cz
Miroslav Holec

Miroslav Holec

Vývojářský rok 2015, oblíbená témata, články a přednášky

Miroslav Holec

Miroslav Holec

Publikován 3. ledna 2016 , aktualizace: 29. března 2016 | Zákulisí a rozvoj

Tento článek je starší 18 měsíců a je proto možné, že popisuje postupy nebo technologie, které v uplynulé době mohly doznat výraznějších změn. Názory a myšlenky v tomto článku již nemusí vyjadřovat současné stanovisko autora nebo autorů. Článek byl napsán 3. ledna 2016.

V roce 2015 jsem napsal 45 článků z oblasti vývoje aplikací, což vychází bezmála na jeden článek týdně. Řadu z nich měli čtenáři příležitost přečíst přímo na tomto blogu, případně na blogu Czech MSDN. Tento rok se moje webové sídlo dočkalo 20 757 unikátních zobrazení a návštěvnost vzrostla o 215% (porovnána čtvrtletí).

Na základě čtenosti článků se ukázalo, že nejvíce se líbily články z oblasti novinek v ASP.NET / C# a dále pak psaní unit testů. Třetí oblíbenou kategorií se stal Entity Framework, kterému jsem věnoval mnoho článků v posledním kvartálu. Na druhé straně žebříčku se umístil Microsoft Azure, kterému jsem sice věnoval mnoho článků a úsilí, ale tématicky vývojáře tato oblast bohužel nezajímá.

TOP články v roce 2015

  1. Novinky pro webové vývojáře: ASP.NET 5, .NET Framework, .NET Core, VS 2015 a Git
  2. Jak začít psát unit testy
  3. Proč je důležité psát unit testy
  4. Novinky v C# a kejkle s Roslynem
  5. Principy, tipy a triky pro psaní unit testů

Témata a přednášky

Vývojáři a především vývojářské baráky jsou stále zbytečně konzervativní a upřednostňují tradiční hostingy a vlastní serverová řešení před moderním cloudem. Ten se na první pohled může zdrát dražší, nicméně nabízí moderní sadu IaaS a PaaS řešení, která vytváří synergii v jejímž důsledku lze ušetřit nezměrné množství času a finančních prostředků spojených s eliminací chyb a zjednodušeném procesu vývoje.

O tom, že cloud zdaleka tolik natáhne jsem se přesvědčil i na počtu účastníků na mých přednáškách. Prakticky tou nejúspěšnější z hlediska počtu zúčastněných bych označil ReSharper, jak ho neznáte (Brno, MS Fest, záznam). Z hlediska odezvy pak Monitoring a diagnostika aplikací s Application Insights (Praha, MS Fest). ReSharper si vedl lépe i po virální stránce. Studenty pak zaujala především témata související s novinkami v C#.

Školení a konzultace

V minulém roce jsem realizoval školení na dvě klíčová témata: ReSharper a Entity Framework. Entity Framework a MVC byly zároveň dvě nejčastější konzultativní témata. Na Microsoft Azure se dostalo například pouze 2x v souvislosti s migrací webových řešení.

Vývojáři již dnes považují ASP.NET MVC a Entity Framework za dvě výchozí technologie při vývoji aplikací na platformě .NET a hledají v této oblasti odborná školení. Právě v souvislosti s těmito frameworky se zvyšuje i zájem o související témata (IoC / DI, Unit Testing a optimalizace). I když Microsoft tento rok plánuje vydat nový ASP.NET MVC, většina vývojářů (fungujících v praxi) o tom v podstatě vůbec neví nebo je to ani nezajímá.

Témata v roce 2016, školení a přednášky

Jelikož jsem tento rok pomáhal v Microsoftu s prodejem cloudu Azure a komunikoval jsem s desítkami firem, získal jsem cenný pohled na přístup vývojářských firem i herních studií ke cloudu. Právě tyto zkušenosti mi pomohly více pochopit stav českého vývojářského prostředí a bohužel i lépe vnímat jeho nezralost. Právě proto budu cloudu Azure v roce 2016 věnovat již pouze články z oblasti novinek a doplňovat je názory na to, jak může cloud usnadit vývojářům a firmám život.

Všechna školení, přednášky a články opět zaměřením na MVC, Entity Framework a využití aktuálně nejrozšířenějších technologií v praxi. Od února plánuji častější krátká večerní školení, ve kterých dám přednost praktickému použití nástrojů a frameworků. Tato školení budou díky svému času a délce dostupná jak pro nezávislé vývojáře tak pro vývojáře, kterým zasponzorují vzdělání firmy mimo jejich pracovní dobu.

Chcete ušetřit čas a mít přehled o nejdůležitějších novinkách týkajících se všeho kolem .NET Core? Vyzkoušejte zdarma Dotnet News, pečlivý výběr novinek, které pravidelně píšu a rozesílám vývojářům e-mailem.

Zeptejte seHOLEC, Miroslav. Vývojářský rok 2015, oblíbená témata, články a přednášky. Azure & ASP.NET Core Blog [online]. Praha: Miroslav Holec, ©2010-2016. Poslední změna článku 29.3.2016 [vid. 2018-12-16]. Dostupné z: https://www.miroslavholec.cz/blog/vyvojarsky-rok-2015-oblibena-temata-clanky-a-prednasky