COVID-19: Všechna školení nyní i on-line. Přečtěte si mé tipy na vzdělávání v době koronavirové.
Slovenská verzeSlovensky

Zkušenosti s Rocketbook, znovupoužitelným chytrým sešitem

Nedávno jsem narazil na sešit Rocketbook, který v Čechách prodává ostravská agentura FISTRO digital na svém eshopu. Samotným distributorem Rocketbooku je společnost Rocket Innovation z USA a na základě mnoha kladných hodnocení a výtek, které by mi nemuseli vadit jsem se rozhodl Rocketbook vyzkoušet. Jak to dopadlo se dočtete v tomto článku.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

20. srpna. 2018

Článek se vztahuje k verzi produktu Rocketbook Color
Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.

Co je Rocketbook Color

Rocketbook je na první pohled klasický poznámkový blok, který se prodává v různých variantách a velikostech. Já se budu v tomto článku výhradně věnovat verzi Rocketbook Color, která je trochu odlišná od ostatních verzí. Verze Rocketbook Color je primárně určena pro kreslení a malování. Pro tento účel je možné použít buď sadu Crayola Dry Erase nebo psací potřeby Pilot. Dvanáct stránek sešitu je ze speciálního materiálu, který umožní papír popsat a následně použitím vlhkého ubrousku zase poznámky smazat. Poznámkový blok je tedy znovupoužitelný. Z 12 stránek je jich 8 čistých, 2 jsou čtverečkované a 2 s linkami. Marketing pak mluví ještě o šetření životního prostředí, což je podle mého názoru jen zbožné přání a skutečnost bude jiná (viz. dále). Tolik k marketingovým výkřikům a lákadlům. Pojďme se podívat na mé zkušenosti s Rocketbookem a psacími potřebami den za dnem.

Den 0: Očekávání a důvod pořízení

Velmi často používám doma bílou tabuli a od Rocketbooku vlastně očekávám to, že ji do značné míry nahradí. Takovou tabuli používám hlavně na kreslení myšlenkových map, diagramů a případně tabulek. Co se týče psaní, jde spíše jen o krátké poznámky. Když tabuli popíšu, obvykle si ji musím vyfotit, protože jinak je logicky nepoužitelná, dokud ji nesmažu. To občas dost vadí, když na ní mám například nakreslený kalendář.

Rocketbook by měl všechny potřeby pokrýt. Má více stránek, při kreslení čehokoliv mohu chybné části obrázku smazat a díky chytrým share funkcím a mobilní aplikaci bude možné stránky nafotit a automaticky si je nechat poslat do mailu nebo například Dropboxu. Rocketbook chci používat hlavně během práce, když si potřebuji rychle něco napsat a večer už to můžu s klidným svědomím smazat.

Obavy a potenciální rizika

Protože jsem si o Rocketbooku přečetl mnoho recenzí, šel jsem do něj s určitými riziky. Recenze sice byly hodně oslavné, ale znáte to. Když si někdo něco koupí, má přirozenou tendenci to vychvalovat do nebes, i kdyby to byl sebevětší shit. Mé obavy kolem Rocketbooku se týkají následujících bodů:

 • text nebude čitelný v případě pera s úzkou stopou
 • obsah po týdnu vybledne
 • inkoust nebude zasychat dostatečně rychle a obsah se bude rozmazávat
 • scanování nebude "čisté" a bude obsahovat nežádoucí odlesky a nedostatky
 • po smazání bude stránka "ušmudlaná"

Den 1: Objednávka

K objednávce asi není co dodat. Rocketbook se dá objednat a zaplatit online, samotná objednávka mi dorazila napřesdruhý pracovní den do zásilkovny. V zásilce mi chyběly psací potřeby, nicméně po upozornění mailem mi FISTRO ještě ten samý den odeslala balíček s chybějícím zbožím. Protože jsem zrovna odjížděl na dovolenou, sepisuji tuto recenzi po částech a dnech, jak jsem si všechno postupně zkoušel.

Den 3: První dojmy z Rocketbooku

Rocketbook je dodán ve speciální ochranné fólii spolu s "děkovným certifikátem" za šetrnost k životnímu prostředí. To mi přišlo trochu úsměvné, protože je mi jasné, že Rocketbook mi do důchodu nevydrží .

Porovnávat z velké části plastový Rocketbook s několika papírovými sešity z recyklovaného papíru na výhru nestačí.

Ale může mě hřát pocit, že jsem zachránil asi jednu desetinu vzrostlého stromu (pokud mi tedy Rocketbook vydrží alespoň 100 let). Mimochodem kolik věcí kolem Vás vám slouží byť alespoň 5 let? :)

rocketbook kniha

Rocketbook je sešit s několika stránkami ze silného papíru, který je potažený fólií a spojený kroužkovou vazbou (jak jinak než plastovou). V levém dolním rohu je QR kód a na zbytku dolní strany jsou natištěny symboly, které při zaškrtnutí způsobí určitou akci při scanování pomocí mobilní aplikace Rocketbook (dostupná pro iOS a Android). Akce jsou konfigurovatelné přímo v aplikaci. Sešit působí dobrým zpracováním a vytváří ve mně důvěru. Zároveň ale očekávám, že bude jen trvat několik měsíců, než se začne fólie po okrajích otrhávat (ale třeba se mýlím). Počet stránek je z praktického hlediska dostatečný, ale psychicky má člověk pocit, jako by toho měl v ruce málo. Zvykl jsem se po pár dnech.

rocketbook kniha otevřená

Stránky sešitu nejsou sněhově bílé, ale spíše saturované (typická barva recyklovaného papíru). Barevný nádech stránek je tedy podobný jako například u sešitů Moleskine. Tímto mé první dojmy z Rocketbooku skončily, protože psací potřeby dorazily se zpožděním a vyzvedl jsem je až po 10 dnech po návratu z dovolené.

Den 14: Psací potřeby Frixion

Protože je Rocketbook vlastně miniaturní podobou psací tabule, je možné použít pro psaní na něj i klasické Markery na tabule. Většina z těchto Markerů má ale příliš velký hrot a tudíž i tlustou stopu (to nechceš). Pro psaní se proto používají nejčastěji (doporučované) psaní potřeby Pilot Frixion. Existuje více druhů psacích potřeb, přičemž já si objednal tyto 3 druhy:

 • Pilot Frixion Paint - v podstatě propiska s úzkou stopou na psaní a kreslení
 • Pilot Frixion Colors - silnější stopa pro kreslení
 • Pilot Frixion Light - velmi silná stopa (highlighter) pro zvýrazňování

Všechny psaní potřeby zanechávají speciální stopu z termosenzitivního inkoustu, která je smazatelná gumou, kterou mají psací potřeby z druhé strany nebo kterou si lze samostatně přikoupit. Na psací potřeby Pilot Frixion lze pohlížet obecně, protože je s nimi možné psát na klasický papír a poté stopu gumovat. To, že se používají i v kombinaci s Rocketbookem je věc druhá. Zatímco na klasickém papíře zůstávají stopy od přítlaku (i po vygumování), speciální povrch Rocketbooku toto částečně eliminuje. Rozdíl je především v tom, že z povrchu Rocketbooku je smazání stopy jednodušší než v případě papíru.

K psacím potřebám nemám žádné zásadní výtky. Obsahují víčko, které zabraňuje zasychání inkoustu a víčko lze umístit na opačnou stranu psacích potřeb (čímž se uzavře přístup ke gumě).

Na psaní jsou potřeby pohodlné a ani v jednom případě se mi nijak neotlačují prsty.

Na druhou stranu tyto psací potřeby stejně nemají ambice k intenzivnímu použití. Líbí se mi grafické zpracování, kdy už na první pohled je zřejmě, co je highlighter, co je pero a co kreslící potřeba. Intuitivně lze stejně odhadnout i barvu.

Den 15: Psaní do Rocketbooku s Frixiony

Po patnácti dnech se setkávájí Rocketbook a psací potřeby, takže mám poprvé příležitost všechno podrobovat zkouškám. Už od začátku cítím určité výhody a už od začátku vnímám plno nedostatků. Nejprve bych začal u psacích potřeb:

Pilot Frixion Paint má příjemně úzkou stopu pro kreslení i psaní. Potíž je, že aby byla stopa výrazná, je nutné kreslit nebo psát docela pomalým tahem. Rychlejší psaní způsobuje, že je text bledější a hůře čitelný. Vyloženě rychlé psaní nebo kreslení většinou vůbec žádnou stopu nezanechá.

psací potřeby k rocketbooku

Co je jednou napsáno v Rocketbooku celkem dobře drží, i když přes to občas šmatlám rukou. Text ale časem jak se osahává bledne. Tomu se prakticky nedá vyhnout, protože při psaní na větší stránce si člověk opírá o některé části stránky a obsahu ruku. Druhá potíž nastává při otáčení stránek, protože to se na text sahá "hrubou silou" a velmi snadno si člověk něco úplně odmázne.

Pilot Frixion Colors se silnější stopou funguje bezchybně jak při pomalém tak rychlejším tahu. Je to v podstatě taková klasická fixa. Oproti Paint má tu nevýhodu, že *stopa zasychá delší dobu *(bavíme se až o minutě) a je náchylnější na smazání i rozmazání rukou. Pokud nenechám stopu zaschnout a po půl minutě otočím stránku, stopa se otiskne na stránku protější. Tuto potíž jsem zaznamenal i několik minut po zaschnutí. Jak se stránky o sebe třou, nachytává jedna od druhé obsah, zatímco druhá bledne. Při velmi lehkém přejíždění prstem obsah mizí (což se u Frixion Paint neděje).

Pilot Frixion Light nakonec nemá moc velké využití. Dělá velmi silnou stopu a slouží jen ke zvýrazňování. Protože ale stopa ostatních per je specifická a smazatelná, nejde logicky text zvýraznit přejetím přes text původní (jednak se původní text smaže a jednak se tím Frixion Light ušpiní). S Pilot Frixion jde tedy pouze podtrhávat nebo si dávat důležité věci do rámečku. Stopa zasychá po 10 vteřinách a poté již drží a nemá tendenci se otiskovat na protější stránku, jako je tomu u Frixion Colors.

Když to tedy shrnu, každá psací potřeba vyniká minimálně jednou dost nepříjmnou nevýhodou. S jednou se nedá psát rychle, druhá je náchylná na rozmazávání a poslední nemá moc využití jako zvýrazňovač (alespoň ne jako klasický). Důvod vidím v tom, že Rocketbook a Pilot Frixion jsou vlastně dva produkty.

Nevýhody psacích potřeb vznikají především proto, že jejich původním účelem je psaní na papír.

A na papíře to dává naprostý smysl. Zatímco stopu perem většinou nechcete mazat (proto drží lépe), stopy od Frixionů na malování a podtrhávání jsou snadněji smazatelné, protože je to pro ně typické (něco si podtrhnu a časem už to mít podtržené nechci).

Den 16. Scanování a mobilní aplikace Rocketbook

První den jsem se neměl čas dostat k využití aplikace Rocketbook. Druhý den jsem měl již stránku popsanou a rozhodl jsem se vyzkoušet scanování a pokročilé funkce. Mým cílem bylo, aby se mi scan poslal do Droboxu a mohl jsem s ním dále pracovat. Aplikaci Rocketbook jsem stáhl z App Storu, kde je k dispozici zdarma. Aplikace obsahuje základní nastavení, volbu co se stane po scanování zaškrtnutých symbolů, historii scanů a samotné scanování. Ovládání aplikace mi přišlo divné a naprosto neintuitivní. Platí to o procesu scanování i odesílání. Nebudu zacházet do podrobností, protože popis něčeho tak neintuiviního a bezmozkovitě vytvořeného bych nenarval ani na stopadesát řádků.

Kvalita scanu

Když pominu šílené rozhraní aplikace a dostal jsem se k samotnému scanování, zajímala mě kvalita nascanovaných stránek. Abych to měl s čím porovnat, zkusil jsem pro scanování použít i aplikaci Scannable, kterou už dlouhou dobu používám pro scanování dokumentů.

Scanování se Scannable (neoficiální aplikace)

Kvalita scanu se Scannable je tradičně špičková, písmo je ostré a výrazné jako na papíře. Scannable automaticky zvyšuje kontrast, takže pozadí je bílé jako čerstvě napadný sníh. Barevný text scannable rozlišuje na výbornou. Jedinou nepříjemností je, že oproti klasickému papíru má Scannable potíže najít okraje papíru, takže součástí scanu je občas i černý okraj nebo kroužková vazba.

Scanování s Rocketbook (oficiální aplikace)

Kvalita scanu s oficiální aplikací Rocketbook je naprosto zoufalá. Tím chci říct, že scan je nepoužitelný. Text je silně rozmazaný v drtivé většině případů. Nejlepší scany jsou na hranici úrovně "čitelné". Pozadí je z určité části bílé ale z velké části (tam, kde padne stín) je pozadí žlutohnědé !!!! Jediné plus je schopnost rozeznat okraje papíru (součástí scanu není rámeček ani vazba). Oficiální aplikaci jsem okamžitě odinstaloval, protože je to výsměch 21. století.

Obrázek 1: velmi dobré světelné podmínky (rocketbook vlevo, scannable vpravo)

Scan velmi dobre podminky

Obrázek 2: běžné světelné podmínky (rocketbook vlevo, scannable vpravo)

Běžné světelné podminky

Obrázek 3: horší světelné podmínky - stínění (rocketbook vlevo, scannable vpravo)

Horší světelné podmínky

Den 21. Frixion Ball

Vzhledem k tomu, že jediná pro mě smysluplná psací potřeba s Rocketbook je Frixion Paint rozhodl jsem se dokoupit i druhou barvu a podobný Frixion Ball s o něco širší stopou na psaní. Zatímco Frixion Paint v červené barvě nezklamal, Frixion Ball mě vůbec nepotěšil. Největší potíž je v tom, že při psaní se hodně špatně nanáší barva, takže cca 30% stopy úplně chybí a zbytek je spíše mdlý. V konečném důsledku má tah nekonzistentní tloušťku a přibližuje se k Frixion Paint s tím rozdílem, že někde je tah silný a někde vůbec není. Frixion Ball není vhodný pro Rocketbook, ale zase na klasickém papíře je docela výrazný a dá se dobře smazat.

Závěry a konečné hodnocení (den 35.)

V článku jsem se snažil sepsat chronologicky mé zkušenosti a postřehy k Rocketbooku Color. Samotný Rocketbook aktuálně používám celkem intenzivně, především při zápisech ze schůzek, údržbě seznamu úkolů dne a kreslení myšlenkových map. Velkou výhodou je možnost prstem nebo druhou stranou psací potřeby smazat cokoliv, co se mi nehodí bez složitého škrtání nebo přejíždění korekční páskou. Rocketbook jako takový mi vyhovuje a plní to, proč jsem si jej pořídil. Zároveň musím zkritizovat některé drobnosti, které mi vadí. Ze všech psacích potřeb (které mají univerzální užití) je použitelná prakticky jen Frixion Paint, která dostatečně rychle zaschne, nerozmazává a drží. Všechny ostatní psací potřeby mají buď nevýraznou stopu nebo se rozmazávají a to i hodiny po tom, co se Rocketbook zavře. Oficiální aplikace je naprosto nepoužitelná, neintuitivní a neschopná nascanovat čitelný snímek. Řešením je tedy použití aplikace Scannable, jejíž využití je univerzální a jedinou nevýhodou je scan obsahující okraje stránky nebo / a vazbu.

Kdybych byl postaven před volbu nákupu nyní, zřejmě bych upřednostnil klasický papírový sešit, na kterém nejsem omezen psacími potřebami a scanovat mohu stejně jako v případě Rocketbooku. Výhodou Rocketbooku a důvodem použití je hlavně možnost sahat do napsaného. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o funkčnost samotných Frixionů, toho stejného by šlo docílit v kombinaci klasický papír + Frixion bez omezení na psací potřeby. Využití Rocketbooku je tedy i v mém případě dost omezené a jeho nákup vřele nedoporučuji.

Výhody

 • možnost smazat text ze stránky prstem
 • pestrost stránek (bílé, linkované, čtvercový poklad)

Nevýhody

 • většina psacích potřeb neplní svou funkci (nepíšou, vynechávají, rozmazávají se)
 • u některých psacích potřeb se text rozmazává i hodiny po napsání pouhou manipulací se sešitem
 • smazání textu po pár dnech je náročné u Frixion Paint, je třeba hodně přitlačit
 • počet stránek je relativně malý
 • po 40 dnech se při nošení v batohu začínají ohýbat rohy a odlupovat fólie
 • po smazaném textu zůstávají ve fólii vrypy, text je možné zpětně přečíst, rychlé opotřebovávání
 • písmo po naskenování aplikací Rocketbook je rozmazané, pozadí v místě stínů tmavé do žlutohněda
 • vzhledem k odhadované životnosti velmi nešetrné k životnímu prostředí (plast, kam se podíváš)

👨‍🎓 Webináře pro vývojáře - nyní zdarma

Vzdělávat se můžete i z pohodlí domova. Klasická školení jsem doplnil o související témata, která si můžete poslechnout v podobě živých webinářů. Přidejte se téměř 200 vývojářům, kteří se již připojili k mým webinářům!

Termín Místo
🍀 Software a nástroje, které používám 6. října 2020 online více
🍀 Co ještě nevíte o middlewares 9. října 2020 online více
🍀 Blazor Server 16. října 2020 online více
🍀 Novinky v .NET 5 pro REST API 21. října 2020 online více
Loading