Software a nástroje pro vývoj, které používám - update 2018

Miroslav Holec

Miroslav Holec

29. června. 2018

Už se stalo tradicí, že zhruba jednou za rok sepisuji aktuální seznam software a služeb které používám nejen pro vývoj, ale i v běžném životě. Tentokrát k tomu připojím i hardware. Přeji příjemnou inspiraci.

Hardware

Po několikaměsíčním experimentování s MacBookem zůstávám u osvědčeného Lenovo Thinkpad 13". Důvody, proč pro mě není MacBook a macOS použitelný jsem sepsal v článku:

Má aktuální konfigurace je procesor i7 6500U SkyLake, 1920x1080 IPS, 16 GB DDR4 RAM, SSD 256GB a i po dvou letech je to naprosto dostačující setup. Notebook prošel jednou servisací kvůli baterii v rámci záruky, takže teď jedu na úplně nové baterii.

Doma notebook dokuji pomocí ThinkPad OneLink+ Dock, takže jedním kabelem se mi NB připojí na druhý monitor, do napájení, spustí se externí disk a zařízení (myš, klávesnice a tiskárna) + internet mi v tu chvíli jede přes kabel. V práci valím na klasickém desktopu kvůli lepší výkonnosti a praktičnosti.

Služby a licence

Bezmála dva roky používám G Suite Basic paid, díky kterému mám na vlastní doméně e-mail + přikupuji si prostor na Google Drive, zejména kvůli skladování fotek. Velmi okrajově používám také free verzi Dropbox, například když chci rychle uploadnout zvuk z přednášky z iPhone. Zdrojové kódy skladuji ve VSTS a open-source kód, dema a veřejné zdrojáky tradičně sypu na GitHub. Webové aplikace (třeba tentoblog) mi dlouhodobě běží v prostředí Microsoft Azure paid, kde používám App Services, Redis, Azure Storage a SQL Server.

Další online služby

Základní výbava

Software spuštěný prakticky neustále. Většinu níže uvedených programů používám v různých verzích nebo edicích iněkolik let.

Nástroje pro vývoj

Celá řada nástrojů pro vývoj, které používám podle potřeby a situace

Některý software z minulosti již poslední dobou nepoužívám a tak jej sepisuji zde: DataWizard SQL Profiler paid , TortoiseSVN, PowerShell, LINQPad paid, Debugging Tools for Windows

Visual Studio Extension tools

Rozšíření do Visual Studia, která denně šetří plno času.

Nově již nepoužívám DotCover paid pro analýzu pokrytí kódu Unit Testy ani balík rozšíření Web Essentials.

Další užitečnosti

Jiný software, který docela často používám na různé specifické činnosti

Blogging a screencasting

Nástroje pro psaní blog postů a natáčení videí

I zde jsem vyřadil některý software, který už nenašel u mě uplatnění. Jedná se o Audacity pro úpravu zvukových nahrávek a Freemake Video Converter pro konverzi videa.

A jaké nástroje používáte vy? Pochlubte se a sdílejte své tipy v diskusi.

TOP Termíny školení

ASP.NET Core se dočkal již své třetí verze a nabízí řadu možností pro vývoj webových aplikací a služeb. I v roce 2020 mám vypsané termíny na nejrůznější témata od základů .NET Core přes vývoj REST API až po mikroslužby pomocí gRPC.

Termín Místo
🍀 Novinky a změny v ASP.NET Core 3.x leden 2020 Praha více
🍀 Vývoj REST API v .NET Core (třídenní) leden 2020 Praha více
🍀 Vývoj aplikací v ASP.NET Core březen 2020 Praha více
🍀 Microservices v ASP.NET Core gRPC březen 2020 Praha více
🍀 Vývoj REST API v .NET Core (dvoudenní) březen 2020 Praha více
🍀 Tipy a triky pro ASP.NET Core březen 2020 Praha více

👨‍🎓 Čerstvá školení 2020
👍 Vývoj aplikací v ASP.NET Core
👍 Vývoj REST služeb v .NET Core
👍 Microservices v ASP.NET Core gRPC
👍 Tipy a triky v ASP.NET Core
👍 Změny v ASP.NET Core 3.x