COVID-19: Všechna školení nyní i on-line. Přečtěte si mé tipy na vzdělávání v době koronavirové.
Slovenská verzeSlovensky

wiki Specification First

Miroslav Holec

18. února. 2020

V rámci vývoje RESTových API představuje Specification First metodický postup vývoje REST API, též obecně označovaný jako Design First. Oproti tradičnímu přístupu Code First staví na první místo vytvoření samotného návrhu API. Návrh se přitom vytváří na základě požadavků aktérů API (konzumenti / klienti). Ačkoliv lze návrh API pokrýt libovolnou (vlastní) specifikací, vhodnější je použít standardizovaný formát popisu API. V současné době nejrozšířenějším formátem pro kompletní popis API je tzv. Open API Specification (původně Swagger).

Je-li API nejprve navrženo s využitím standardizované specifikace, lze tuto specifikaci použít pro generování dokumentace i kódu. Výhodou přístupu Specification First je vytvoření návrhu API ještě před samotným vývojem a relativně levný a rychlý proces změn. Oddělení návrhu od vývoje zakládá zpravidla lepší předpoklady pro použitelnost API, developer experience, menší pravděpodobnost změn a tím i oddálení či eliminace procesu verzování.

👨‍🎓 Webináře pro vývojáře - nyní zdarma

Vzdělávat se můžete i z pohodlí domova. Klasická školení jsem doplnil o související témata, která si můžete poslechnout v podobě živých webinářů. Přidejte se téměř 200 vývojářům, kteří se již připojili k mým webinářům!

Termín Místo
🍀 Software a nástroje, které používám 6. října 2020 online více
🍀 Co ještě nevíte o middlewares 9. října 2020 online více
🍀 Blazor Server 16. října 2020 online více
🍀 Novinky v .NET 5 pro REST API 21. října 2020 online více

Loading