Miroslav Holec
Premium

Nejnovější   Ze zákulisí   Archiv (151)

Novinky v .NET 8 a C# 12 - kompletní přehled

Microsoft vydal 11. listopadu další verzi frameworku .NET 8 a s ní představil mnoho zajímavých novinek. Kromě výkonnostních vylepšení a mnoha drobností v .NETu a C# došlo také k zásadním inovacím webového frameworku.

Příjem plateb pomocí PayPal tlačítka

Na několika mých přednáškách jsem v poslední době ukazoval velmi jednoduchý způsob, jak přijímat platby. Protože PayPal nabízí celou řadu platebních nástrojů, záludné je především najít v dokumentaci to správné místo. V tomto článku popíšu celý princip fungování a připojím odkazy potřebné k implementaci.

Kompletní přehled: OpenAI GPT a implementace v .NET

Přestože aplikací založených na AI (artificial intelligence) existuje již delší dobu mnoho a sám Microsoft vývojářům v Azure dlouhé roky poskytuje zajímavou sadu Cognitive Services, skutečný zájem o AI se akceleroval až s nedávným updatem GPT od OpenAI. Pojďme se podívat na vývojářské minimum, co by měl každý vědět.

Lepší dostupnost a termíny školení

Od května pracuji na uvolnění mých kapacit a nyní mohu s radostí potvrdit, že nyní dochází k výraznému zkrácení čekání na školení. Konzultace budu nyní schopen poskytnout v řádu hodin, termíny standardních školení bych měl být schopen nabídnout v horizontu 14 dnů. Upravuji zároveň svůj pracovní režim a více se budu soustředit na poskytování právě výše uvedených služeb (školení a konzultace).

Co v .NET 7 a C# 11 stojí za pozornost

Každá nová verze .NETu dokáže trochu zamíchat kartami a přinutí mě udělat menší či větší množství zásahů do školení. Poslední verze .NETu patří k těm umírněnějším. Na základě prvních měsíců školení novinek přináším shrnutí toho, co vývojáře nejvíce zajímá a co se mi v osnově ustálilo.

JetBrains Rider... mocnější než kdy předtím

JetBrains je česká společnost, která se již přes 20 let věnuje vývoji software pro vývojáře a management. Výkonný ředitel Maxim Shafirov je původem z Ruska, stejně jako původní zakladatelé Dmitriev, Kipiatkov a Belyaev. Právě z důvodu nedůvěry v ruský trh se firma rozhodla v roce 2000 budovat svou základnu v Praze. Není však tajemstvím, že velké množství aplikací a práce bylo produkováno právě v Rusku, kde byla JetBrains považována za "domácí společnost".

Jak funguje a jak získat elektronický podpis

Pojem elektronický podpis s sebou nese pro běžné uživatele nekonečnou hořkou pachuť. Sám o sobě je totiž tento pojem velmi obecný a zahrnuje celé spektrum způsobů, kterými lze ověřit totožnost podepsané osoby ve vztahu k datům. V praxi se nejčastěji bavíme o podepsání konkrétní datové zprávy pomocí digitálního certifikátu vydaného certifikační autoritou. Pro připojení elektronického podpisu k datové zprávě tedy potřebuje podnikatel pouze digitální certifikát. A ani v roce 2023 není jednoduché digitální certifikát získat.

Software a nástroje 2022

Od roku 2014 sepisuji přehled oblíbeného software a nástrojů, které používám nejen pro vývoj aplikací, ale celkově pro mou práci. Minulý rok jsem vynechal, takže tento rok jsem se rozhodl report rozšířit.

Kompletní pohled na .NET 7

Microsoft již od vydání .NET 6 pracuje na další verzi .NETu. Příští major release se bude dle očekávání jmenovat .NET 7 a nebude spadat pod LTS. Znamená to, že ho můžeme ignorovat a nebo by nás měl zajímat? Odpověď je komplikovanější.

Cachování v .NETu

Cachování je ve své zásadě jednoduchý mechanismus, který je často zdrojem mnoha chyb v aplikacích. Nešikovně nastavené cachování způsobuje nekonzistence, vytváří prostor pro vznik těžko dohledatelných chyb a může způsobit i únik osobních dat nebo jiné problémy v souvislosti se zabezpečením. Cachovat správně není vůbec jednoduché a vytvářet robustní řešení stojí cenný čas. Když se zadaří, odměnou nám je lepší výkonnost aplikace. Jediný a často klíčový benefit.

Kniha CSS: moderní layout od Martina Michálka

Největší ekonomiky světa stojí na prahu ekonomické recese. Mé myšlenky se toulají zpět do roku 2009. V té podobně nešťastné době jsem hledal nové uplatnění na trhu práce. Zakotvil jsem v Lidovkách a na mé poměry dlouhou dobu jsem se živil jako HTML kodér. Uteklo přes 13 let a po přečtení první kapitoly knihy CSS: moderní layout mi došlo, jak radikálně se svět CSS změnil.

Vývojářský dotazník - Survey 2022

Každoročně vytvářím anketu, ve které vyzývám vývojáře k volbě témat, na která se v dalším roce zaměřím. Vždy se sejde několik odpovědí, na základě kterých připravuji užitečný obsah. Je tu červen a opět nevím kam šlápnout. Jaký obsah vytvořit, aby se hodil do dílny vývojářů? Podíváme se, jak se podařilo naplnit minulé závazky a představím anketu pro další období.

Jak navrhovat REST API

Design REST API školím již několik let, během kterých jsem sesbíral mnoho zajímavých podnětů a dotazů. Všechny scénáře ze života vývojářů jsem vyhodnocoval a na základě vývojářských potřeb upravoval konvence pro návrh REST API tak, aby byly univerzální a v praxi neprůstřelné. Podařilo se mi poskládat unikátní školení, které v Čechách, pokud je mi známo, nikdo jiný neškolí. Na základě zpětné vazby vývojářů jsem se rozhodl udělat další krok a školení rozšířit o jeden volitelný den, zaměřený na proces návrhu.

RESTful chybové struktury v .NET 6

Vracet chybové struktury v .NET 6 je jednoduché. Háček je jen v tom, že různé verze frameworku se historicky chovaly odlišně a v současné době existuje více možností, jak chybu z API vrátit. V článku vysvětlím pár základních tipů, kterých se stačí držet.

SPA-like aplikace v .NET 6

Způsobů, jak v současné době vytvářet webové aplikace je celá řada. Při pohledu na frontend máme k dispozici mnoho JS frameworků, statických generátorů interaktivních stránek a různá paradigmata, která počet možností navyšují téměř do nekonečna. Velmi oblíbené jsou dnes jamstacky a aktuálním buzzwordem jsou mikro frontendy. Microsoft .NET vývojářům usnadňuje cestu k SPA aplikacím díky projektovým šablonám anebo UI frameworku Blazor.

HttpClient a HttpClientFactory internals

Komunikaci s různými HTTP API vývojářům umožňuje třída HttpClient. Její použití je specifické a při vytváření spojení s různými HTTP API je nutné trochu více přemýšlet. Na mém posledním školení jsme s vývojáři řešili detaily kolem vytváření TCP spojení. Rozhodl jsem se oblast více prozkoumat a všechny zjištěné podrobnosti vypisuji v tomto článku.

Aktuální pohled na používané verze .NETu

První čtvrtletí roku 2022 se blíží ke konci a s ním můžeme začít bilancovat jak si stojí .NET platforma při přechodu na verzi .NET 6. V článku nabídnu statistiky sesbírané nástrojem dotnet CLI za posledních 90 dní (zhruba prosinec 2021 až březen 2022) na základě více než 20 milionech MAC adres.

YAML jako nástupce JSON konfigurace v moderním .NETu

YAML je lidsky čitelný a snadno serializovatelný jazyk. Ačkoliv největší oblibě se těší u Python vývojářů, je velmi nepravděpodobné, že byste na něj ve světě .NETu ještě nenarazili. Prvního releasu se dočkal již před 20 lety, jeho duchovními otci jsou Clark Evans a Oren Ben-Kiki a v současné době je hojně používán pro účely nejrůznějších konfigurací. A má velký potenciál nahradit JSON konfigurace v .NETu.

Open API Specifikace

Přestože REST API patří dnes mezi nejrozšířenější rozhraní pro výměnu dat mezi informačními systémy, od svých počátků bojují s formálním popisem. Velká výhoda v podobě použití nosného protokolu HTTP je svým způsobem i prokletím. Ačkoliv je protokol standardizován, nestačí to pro návrh API, která by vypadala na všech platformách jakkoliv standardizovaně. Situace se nelepší a nejspíš ani nezlepší. Jediná šance, jak vnést do REST API alespoň nějaký řád je použít specifikaci OAS.