Miroslav Holec
Premium

Potřebujete IT konzultanta? (Rozhovor ProgramHRování)

Byl jsem hostem nové epizody podcastu ProgramHRování. S Vojtou a Šárkou jsme rozebrali spoustu zajímavých témat třeba k čemu je dobré mít IT konzultanta nebo aktuální stav .NET světa. Máte se na co těšit!

Epizodu si můžete poslechnout níže nebo na všech podcastových platformách. Bonusová část je na Forendors podcastu ProgramHRování.

Jak si rychle vytvořit dark mode webu

Před pár dny jsem dostal zpětnou vazbu k mému Premium a k webu. Součástí byl i zajímavý podnět, že by nebylo špatné přidat do Premium účtu dark mode (tedy tmavý režim). U videa to pochopitelně už nezm...

Microsoft MVP i v roce 2024

Dnes jsem byl již osmý rok po sobě oceněn jako Microsoft MVP za přínos vývojářské komunitě. Za poslední rok jsem připravil více než 10 přednášek zaměřených na .NET, REST API a Blazor. Přednášel jsem pro WUG v Praze, Brně i ve Zlíně. Vytvořil jsem mnoho video obsahu, který najdete na mém YouTube kanále. Oživil jsem také podcast Háčko, který můžete poslouchat například na Spotify. Také jsem rozšířil můj Blog zde na webu. Nově tu najdete i různé technologické ukázky a code snippety. Nadále vydávám občasník Dotnet News,který můžete zdarma odebírat.

image-20240710182530515

Od minulého měsíce natáčím nová videa do Premium sekce ve 4K kvalitě, kterými doplňuji má nejoblíbenější školení. Jedná se o témata související s .NET vývojem, návrhem a vývojem REST API a s technologií Blazor. To jsou zároveň klíčová školení, která neustále aktualizuji a doručuji do dnes již více než 200 firem.

Nefunkční stream rendering v App Service

Stream Rendering je power feature v Blazoru. Všude funguje spolehlivě, ale v Azure App Service z neznámého důvodu ne. Po delším zkoumání jsem zjistil, že podobný problém má v různých situacích mnoho vývojářů. Když Stream Rendering nefunguje, čeká se na provedení celé metody OnInitializedAsync a teprve poté se aktualizuje DOM finálním HTML.

Jednotný lék je přenastavit Content-Encoding. Na začátek middleware pipeline jsem tedy přidal middleware, který hlavičku nastaví (nemá to dále nemá vliv na statické soubory, API response atd.). Hodnota identity indikuje, že se žádná komprese nepoužije.

public class ContentEncodingMiddleware(RequestDelegate next)
{
  public async Task InvokeAsync(HttpContext context)
  {
    context.Response.Headers.Append(HeaderNames.ContentEncoding, "identity");

    await next(context);
  }
}

Pokud někdo něco podobného řeší, další přičinou může být i response buffering, který je pro stream rendering též nežádoucí.

Školení Blazor v inovované podobě

Blazor přinesl do .NET 8 naprosto zásadní změny. Na základě komunikace s vývojáři jsem se rozhodl koncept mého školení upravit do takové podoby, aby si každý tým přišel na své. Zkrátka univerzální tec...

Global Azure Bootcamp 2024 v Praze

Již v pátek se koná tradiční celosvětová akce Global Azure Bootcamp. Díky organizátorům Update Conference společně s firmou HAVIT a WUG Praha se můžete v pátek osobně účastnit setkání v pražském Microsoftu, kde na vás čeká 12 přednášek rozdělených do dvou místností. Těšit se můžete i na mou přednášku o Pokročilém logování v Application Insights. Registrujte se zdarma a přijďte se podívat, třeba jen na pár přednášek.

Novinky v JetBrains Rider 2024.1

Před pár dny byla vydána nová verze JetBrains Rider a s ní několik zajímavých funkcionalit. Rider používám na denní bázi a většinu z nových funkcí jsem měl již možnost vyzkoušet. V tomto článku se na ...

Microsoft ukončuje podporu .NET 7

Přesně za měsíc (14. května 2024) Microsoft přestane servisovat .NET 7. Tato verze byla vydána v rámci tzv. standard term supportu s podporou 18 měsíců. Co to znamená pro vaše aplikace? Aplikace, které běží v bezpečí firemní infrastruktury můžete nadále provozovat i bez supportu. Je-li pro vás zabezpečení důležité nebo běží-li aplikace veřejně, měla by být zmigrována na aktuální .NET 8. Ten bude záplatován až do konce roku 2026. Pro dosluhující .NET 7 již nebudou od 14 . května vydány žádné (ani bezpečnostní) záplaty.

Chcete migrovat na .NET 8 a potřebujete se zorientovat v novinkách? Využijte mé školení Novinky v .NET 8 a C#.

.NET Release Schedule

Sledování novinek z oblasti AI a GPT

Oblast umělé inteligence by měl alespoň periferně sledovat každý vývojář. V záplavě nezajímavých zpráv a tun zbytečných nástrojů se totiž občas objeví i důležitá sdělení nebo aplikace. Připravil jsem ...

Jak nejlépe validovat GUID

Jak validovat GUID? Krátký článek od Osman Sokuoglu popisuje typické metody a výkonnostní rozdíly. Dle očekávání nejlépe vychází použití TryParse metod nebo regulárních výrazů. V případě regulárních výrazů pak novinka z .NET 8 (Generated Regex). Zajímavé ale je, jak velmi neefektivní jsou ostatní metody.

image-20240404075931877

Jednoduché, čitelné a výkonnostně optimální je obyčejné řešení:

Guid.TryParse(input, out Guid _);

Měření response time u Blazor SSR

Jak měří Application Insights v Blazoru zapnutý SSR [StreamRendering]? Dle očekávání se čeká na dokončení celého streamování, takže celkový response time odpovídá finální vykreslené verzi HTML. Čas prvního naservírování HTML si musí každý změřit sám.

image-20240403222932609

Možná máte CODE Magazín zdarma

Zdaleka ne každý vývojář ví, že má přístup k magazínu CODE. Ten standardně stojí 20 USD ve své digitální verzi. Přístup zdarma máte tehdy, pokud vlastníte Visual Studio Dev Essentials subscription. Zjistíte to na stránce my.visualstudio.com. Magazín vychází každé 2 měsíce a je ke stažení nejen v PDF, ale i jako MOBI nebo si ho lze přečíst online. Verze PDF vypadá nejlépe.

image-20240403201618544

Já už jsem zapomněl, že přístup mám. Aktuální číslo je obsahově docela slabé.

image-20240403201757903

Klient RedisInsight pro správu Redis

Na mnoha projektech používám Redis a před pár dny jsem objevil pěknou náhradu za dosavadní dosluhující Redis Desktop Manager. Klient RedisInsight nabízí moderní GUI, podporuje Azure Redis a má vestavěný CLI i profiler. Ke stažení je pro všechny platformy zdarma.

Revoluční Blazor v .NET 8 jako čestný nástupce MVC

Technologie pro vývoj webových aplikací od Microsoftu si prošly dlouhým vývojem. Od ASP, přes WebForms a MVC až po současný ASP.NET Core, který podporuje několik přístupů k tvorbě webu. Zatímco třetí ...

Blazor SSR performance

Od neděle běží web na technologii Blazor SSR. Na větší analýzy je ještě brzo (zejména nevím jak zareagují vyhledávače), ale response time serveru je super. Pomohlo nasazení cache, ale i efektivnější design s pomocí komponent.

image-20240319075812394

Praktické zkušenosti s Blazor SSR

Jak jste si všimli, celý můj web je v novém kabátě. Používám technologii Blazor SSR vydanou v NET 8. Rád bych v bodech nasdílel pár postřehů z praktického programování.

 • Obecně je SSR naprosto geniální. Kliknutí na odkazy odchycuje JS, ten pošle požadavek na server. Server vyrenderuje novou verzi webu a JS provede aktualizaci DOM, takže se nepřekresluje celá stránka. Při zapojení Stream Renderingu je navíc možné zobrazit spinner, než se načtou data. Nemám to všude, protože ještě ověřuji, jak se k tomu zachovají vyhledávače.
 • Navigation Manager vyžaduje konkrétní URL v aplikaci, takže je snadné udělat překlep. V případě jazykových verzí by se asi musel Navigation Manager upravit.
 • Při odkazování na obrázky se nepoužívá vlnka (~/img.jpg), takže i zde chybí přirozená kontrola existence souboru ve wwwroot.
 • Scrollování při přecházení mezi stránkami je navržené špatně. Microsoft si to žehlí tím, že údajně ve Vue to funguje podobně blbě. Naštěstí to lze řešit workaroundem (mrkněte na JS kód na tomto webu)
 • Systém komponent je opravdu super. Hodně se mi osvědčilo spojení komponenty + vlastních CSS stylů. Výhoda je, že každá sebemenší komponenta si může nezávisle načítat data na základě parametrů, které předám zvenku. Jsou to partial views na steroidech.
 • Na stránce fungují mizerně kotvy (#). Respektive funguje to při zobrazení nové stránky, ale pro pohyb na stránce je používat nejde. Co víc, Blazor v takovém případě posílá uživatele na úvodní stránku.
 • Při stavbě FORM je potřeba hlídat si strukturu HTML. Nějak se mi stalo, že se mi do P vygeneroval DIV s alertem a v enhance módu mi to pak ten DIV z odstavce vyhodilo.
 • Atribut [SupplyParameterFromQuery] nebyl ochotný vzít číselnou hodnotu a zparsovat ji na řetězec. Opačně bych to chápal, ale není dobré mít v query parametru něco, co může mít hodnotu jako řetězec i číslo. Třeba telefonní číslo "773272767" vs "+420..." už může být problém.
 • Když mám prvek InputSelect ve formuláři, tak se mi nevybere automaticky správná OPTION při two-way bindingu. U Blazor Server to fungovalo. Musím tedy ručně přidat vlastnost "checked" a hodnotu true/false dopočítat.
 • Zatím jsem nenašel způsob, jak zapojit efektivně Application Insights JS SDK. Připravený kód od MS automaticky dělá TrackPageView(), ale tato událost logicky nenastane při klikání na jiné stránky, protože se neobnovuje celá stránka, ale pouze se aktualizuje DOM. Zatím mám AI pouze na serveru. Řešením bude najít nějaký init script a dát ho do App a v App pak reagovat na událost "enhanceload" a v této události zavolat TrackPageView().
 • Při zastavení aplikace nebo rekompilaci obecně dochází k nějakému záseku. Dlouho mi svítí Application Is Shutting Down, takže vynucuji vypnutí. Děje se to i po update JetBrains Rideru, takže to bude asi něco v tom SSR.

Novinky v .NET 8 a C# 12 - kompletní přehled

Microsoft vydal 11. listopadu další verzi frameworku .NET 8 a s ní představil mnoho zajímavých novinek. Kromě výkonnostních vylepšení a mnoha drobností v .NETu a C# došlo také k zásadním inovacím webo...

OpenAI a Azure OpenAI - postřehy

V tomto článku sepisuji mé postřehy ke službám OpenAI a Azure OpenAI service a k různým SDK, které lze pro komunikaci používat. Tento článek není recenze, ale pouze pár postřehů z praxe. Článek se bud...

Příjem plateb pomocí PayPal tlačítka

Na několika mých přednáškách jsem v poslední době ukazoval velmi jednoduchý způsob, jak přijímat platby. Protože PayPal nabízí celou řadu platebních nástrojů, záludné je především najít v dokumentaci ...

Jak získat přístup k ChatGPT 4

V červenci společnost OpenAI oznámila obecnou dostupnost GPT-4. Od oznámení ještě trvalo poměrně dlouhou dobu, než se GPT-4 reálně každému zpřístupnil, ale dnes už je cesta k tomuto modelu poměrně sna...