Slovenská verzeSK

Cestovatelské aplikace pro iOS a online

V dnešním off-topic článku mám v plánu pochválit řadu mobilních i desktopových aplikací, které mi usnadňují cestování a bez kterých by byl život cestovatele v mnoha ohledech dost těžký. Sepsaná sestava aplikací funguje na platformě iOS, pro kterou jsou všechny aplikace dokonale odladěné a leckterý detail v terénu mi šetří čas i peníze. Cestuji pak s iPhonem a záložním zařízením iPad mini.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

5. března. 2015
upraven 29. března. 2016

Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.

Příprava a tvorba itineráře

Když se rozhodnu navštívit nějaké místo, vyhledávám o něm zajímavosti a informace na různých místech. Téměř pokaždé si ale nejlépe počtu u cestopisů na webu Hedvábná stezka. Samotný itinerář sepisuju do Excelu a nakonec den po dni plánuji v oblíbené aplikaci Tripomatic. Tahle aplikace je schopná nahradit plno dalších toolů, nicméně já ji mám rád pro denní tvorbu plánu, výběr turistických míst, zapisování poznámek a na škodu není ani offline mapa všech důležitých měst a počasí (za pár stovek všechny offline mapy světa vč. POI).

Většinu dokladů, vstupenek, rezervací aj. si ofocuji mezi ostatní obrázky. Pro fajnšmekry ale Evernote vytvořil pěknou aplikaci Scannable (takový mobilní inteligentní scanner). Samotný Evernote používám pro zápis poznámek, jízdní řády a jiné. Mohl bych používat cokoliv jiného ale výhodou Evernote je možností sdílení s dalšími lidmi. Když pak s někým cestujete je praktické sdílet mezi sebou poznámky a upravovat je. Evernote navíc umí data uchovávat offline (premium).

Ubytování

Co se týče ubytování, nejčastěji používám Booking a Hostel World. Záleží na destinaci. V případě rize batůžkářského výletu se dá hodně ušetřit díky couchsurfingu. Nejlepší aplikace je pro tyto účely přímo Couchsurfing, kde si najdete ve vybraném městě hostitele. Minimálně se tak dozvíte i místě více zajímavostí a nahradíte nudné ubytování v hotelu pohoštěním v typické domácnosti někoho místního. Tohle řešení chci poprvé prubnout v USA.

Cestování a doprava

Pro všechny oblasti kam cestuji si stahuji aplikace pro dopravu (MHD, vlaky, busy) ale téměř pokaždé mám kompletní offline mapy celého státu v aplikaci Galileo (pěkná alternativa na Android jsou Smart Maps). Kdybych jednu aplikaci měl označit za nezbytnou, jsou to tyhle mapy.

Podle délky pobytu se občas ještě vyplatí kupovat místní SIM kartu (jen kvůli datům). Hlavně v Asii je to v případě větších přenosů rozdíl například 600 Kč vs pár set tisíc korun ve prospěch místní SIM karty. Výhodou online připojení je možnost používat aplikace Google Maps, která obsahuje i spolehlivé jízdní řády MHD.

Když je potřeba taxi, prvořadě se vyplatí hledat pomocí Uber. Poznámky z cest si píšu obvykle do Evernote nebo do aplikace Poznámky od Apple. Pro fajnšmekry je dostupná například aplikace TravelPod ale při poslední cestě do Izraele jsem zjistil, že aplikace má problémy s sdílením a často ledacos duplikuje. Obrázky stejně nahrávám až po akci, takže mi stačí právě poznámkový blok.

Na půjčování aut je asi nejlepší RentalCars, kde se dá rezervovat auto za dobré ceny od spolehlivých společností. Výhodou oproti bookování u oficiálních půjčoven je většinou bezplatná změna rezervace ale často i možnost vrátit auto v jiné destinaci zdarma. Před půjčením auta stojí za to podívat se na kupóny půjčoven, které jsou různě na internetu a dá se díky nim srazit cena až o 20%.

Navštívená místa

Veškerý můj pohyb nechávám zaznamenat aplikací Moves, která umí exporty do všech standardních formátů a díky tomu se dá po tripu generovat plno zajímavých map. Výhodou exportu jsou oddělená data pro cyklo / transfery a chůzi. Můžu si tak vyject okruhy co jsem ušel nebo velkou mapu co jsem navštívil.

Počasí

Počasí v ČR sleduji pomocí In-počasí, na zahraniční stačí to počasí, co má iPhone v základní výbavě. V případě potřeby dlouhodobé předpovědi (která je obvykle stejně zcestná) lze použít Yahoo Weather.

Fotografie

Fotografie co vyfotím se mi zálohují na iCloud, který mi zachránil asi 300 fotek po utonutí minulého iPhonu v Thajsku. Alternativně jde k záloze fotek použít například Dropbox.

Po akci

Po akci si často nechávám vyjíždět mapy kudy jsem chodil. Díky aplikaci Moves mám možnost provést export, který si vizualizuji pomocí uTrack, případně profily tras lze získat z Maploreru.


Diskuse

Loading