COVID-19: Všechna školení nyní i on-line. Přečtěte si mé tipy na vzdělávání v době koronavirové.
Slovenská verzeSlovensky

Nahlédnutí pod pokličku mé práce

Poslední dobou si všímám zvýšeného zájmu o mé off-topic články a dokonce už jsem dostal zpětnou vazbu, že bych měl psát více o mé práci a o tom, čemu se věnuji. Výzva přijata! Tímto článkem spouštím sérii krátkých článků o mé práci a o tom, čemu všemu se věnuji.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

18. července. 2018

Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.

Pár let na volné noze

Pracuji na volné noze a ačkoliv mám flexibilní denní režim, drtivé množství svého času věnuji firmě HAVIT, která mě už přes 2 roky zásobuje stále zajímavými projekty. Zbývající část svého času věnuji dalším klientům, pro které vytvářím jednodušší aplikace, proof of concepts nebo poskytuji in-house školení. Školení pořádám čas od času i pro veřejnost. Mám pro to zmáknutý systém, takže už se starám jen o dojednání prostor a catering. Osnovy a studijní materiály si neustále rozvíjím své. Poptávka v oblasti vývoje software je vysoká a tudíž si pro sebe vybírám jen projekty, které jsou zajímavé nebo je mohu stavit na nových .NET Core technologiích.

V posledních měsících jsem se rozhodl zvýšit většinu svých sazeb a vyškrtat některé služby které pro mě byly ekonomicky nevýhodné. Dotknulo se to zejména konzultací, místo kterých klientům nabízím vytvoření konceptů nebo analýzu a návrh řešení. Zkrátil jsem i délky školení na 3 - 4 hodinové se zaměřením na nové aspekty technologií. Je to reakce na poptávku vývojářů, kteří nechtějí několk dní sedět ve školící místnosti a poslouchat dokola to, co už z velké části znají.

Životní vášeň - Developer Evangelism

Část svého času odevzdávám činnosti, kterou označuji jako Developer Evangelism. Píšu blog, reaguji na technických fórech, pomáhám zbloudilcům, kteří se na mě obrací přes mail, přednáším na konferencích a pořádám školení a různé akce. Tou zatím největší byl pražský Global Azure Bootcamp 2018, který jsme organizovali společně s HAVITem. Předávat své know-how vývojářské komunitě je jedna z mých největších zálib, které věnuji i mnoho volného času. Za mou činnost ve vývojářské komunitě jsem od roku 2016 oceněn jako Microsoft MVP.

Pokud občas zabloudíte na mou přednášku nebo tento blog, věřte, že vždy přivítám jakoukoli zpětnou vazbu a náměty na zlepšení.

Vzdělávání se a .NET Core stack

Abych mohl "evangelizovat", musím si udržovat přehled o současných technologiích a novinkách. Od roku 2018 se zaměřuji primárně na (ASP).NET Core. Je to pro mě velmi synergická oblast z hlediska činností, protože v této technologii mohu vyvíjet aplikace, psát o tom co objevuji a vývojáři rádi chodí na .NET Core přednášky a školení. V minulosti jsem byl zaměřen na Azure, nicméně tam mi ta synergie hodně chyběla, vývojáři o tuto oblast jevily výrazně menší zájem a raketová expanze Azure platformy a neustálý příval novinek bylo nemožné usledovat.

pluralsight-wide

Jako Microsoft MVP se příležitostně účastním komunitních akcí od těch lokálních, po východo-evropské až po MVP Summit, který se koná každoročně v USA. Nejvíce znalostí čerpám z dokumentace a samotných zdrojových kódů. Snadnější vhled do oblastí mi poskytují placené kurzy, které jsou na Pluralsight. Rychlé tipy a inspiraci čerpám z řady blogů, které sleduji pomocí Feedly. Největším zdrojem znalostí jsou ale většinou zkušenosti na reálných projektech nebo menších aplikacích, které si sám vytvářím pro své vlastní účely. Příkladem budiž tento blog, vlastní CRM-CMS, cestovatelský blog nebo aplikace letero. Nedávno jsem začal psát ještě aplikaci migrenka, kterou mám zatím jen pro osobní užití, ale dost možná ji uvolním jako open-source a budu na ní stavět workshopy (pšššt!).

Užívám si okurkovou sezónu

Prázdniny mi přináší více klidu a prostoru především pro osobní rozvoj a sbírání sil na hektičtější podzim. Přesto nelením a věnuji se několika projektům. Jedna z oblastí jsou úpravy ve workflow modulární aplikace nasazené v prostředí Microsoft Azure, druhá větší oblast je automatické dynamické generování SSL certifikátů pomocí Lets Encrypt pro stovky stránek běžících na jedné Cloud Service a automatický binding na IIS. Nezanevřel jsem ani na Application Insights a v rámci snížení nákladů na provoz služby chystám krátké vzdělávací povídání o Application Insights SDK (možná, ale fakt jen možná to zkusím broadcastovat). Ve stacku mám dokončovací práce na jednoduché .NET Core aplikaci zpracovávající objednávky a vystavování faktur pomocí iDoklad API (na kterém jsem se mimochodem před lety podílel) a na konci července se ještě vydám do Českých Budějovic, kde budu povídat in-house o novém .NET Core / EF Core.

Zábava kolem toho všeho

A samozřejmě to všechno je protkáno hromadou dalších volnočasových aktivit. Začátkem července jsem se vydal do Malé Fatry a ještě tento měsíc vyrazím hikovat do Krkonoš. Zatímco v červnu jsem věnoval dost hodin LOSu - lidová obranná střelba, v červenci asi trochu polevím a budu střílet jen relaxačně z malorážky, vzduchovky a příležitostně z malého Glocka 42.

strelba-los-cimice

Možná si udělám i čas na Israeli Defense Shooting, ale to je ve fázi domlouvání. Od srpna se budu příležitostně připravovat na mistrovství ČR v divizi malá pistole. Myslím, že do konce měsíce si najdu čas i na badminton a pohrávám si s myšlenkou, že začnu opět chodit na golf nebo plavat.

Toť vše k dnešnímu povídání o tom, čemu se věnuji obecně a během okurkové sezóny. Máte námět na příští článek? Napište do diskuse a máte fakt velkou šanci, že Vašemu tématu dám zelenou ;)


👨‍🎓 Webináře pro vývojáře - nyní zdarma

Vzdělávat se můžete i z pohodlí domova. Klasická školení jsem doplnil o související témata, která si můžete poslechnout v podobě živých webinářů. Přidejte se téměř 200 vývojářům, kteří se již připojili k mým webinářům!

Termín Místo
🍀 Software a nástroje, které používám 6. října 2020 online více
🍀 Co ještě nevíte o middlewares 9. října 2020 online více
🍀 Blazor Server 16. října 2020 online více
🍀 Novinky v .NET 5 pro REST API 21. října 2020 online více
Loading