Slovenská verze


Soumrak nad Azure SQL edicemi Web a Business

Miroslav Holec

Miroslav Holec

31. května. 2015 , aktualizace 21. září. 2016

Pokud máte na Microsoft Azure založenou databázi z dávné doby, dost možná ještě využíváte jeden z plánů Web / Business, které budou zrušeny. Export BACPAC souboru z SQL Management Studia není nic moc platný, protože po připojení k databázovému stroji má vývojář možnost založit opět jen databázi typu Web / Business.

Větší svoboda a lepší ceny

Koncem dubna 2014 Microsoft informoval o spuštění nových databázových služeb, kterými se snaží uspokojit své zákazníky. Nové plány se jmenují Basic, Standard a Premium. Dostupné jsou již delší dobu, nicméně výchozí podporu při práci s SQL Management Studiem mají pouze staré plány Web a Business. Typické operace, jako založení databáze nebo například import bacpac souboru pak nabízí deploy pouze na jeden z těchto "umírajících" plánů.

Přejít lze nyní na dvě kliknutí

Protože Microsoft oznámil, že plánuje staré Web a Business databáze odstřihnout, začal jsem být poslední dobou trochu nervózní. K mému překvapení jsem ale přímo v Azure portálu objevil možnost přechodu na nové balíčky pouhým kliknutím na záložce zaměřené na škálování.

Změna edice Web na Basic

Automatický upgrade

Podle informačního mailu z 16. července bude Microsoft provádět automatický upgrade strojů z V11 na V12. Po přechodu na V12 se již nebudou používat původní úrovně Web a Business jako výchozí volby například při vytváření nebo importech v SQL Management Studiu. Přechod proběhne následovně (vždy z Web / Busines na Basic / Standard).

Klikněte si pro nové ceny už teď

Spolu s novými plány přichází také nové ceny. Účtování funguje formou "Pay as you go" po hodinách a při pohledu na ceník je možné, že někdo i dost výrazně ušetří. Databáze je možné skrze plány libovolně škálovat v závislosti na zatížení. Pokud si dnes spočtete, že nové plány jsou cenově výhodnější, nemá smysl zbytečně čekat a přejít je možné už teď. Přechod je v případě nízkých edicí prakticky okamžitý, v případě škálování mezi edicemi Business / Standard / Premium může operace trvat déle.

Basic je určený pro menší řešení s malým (ideálně rovnoměrným) zatížením standardními transakčními úlohami. Microsoft tuto edici doporučuje pro databáze asociované s jedním uživatelem. Cena vychází zhruba na $5 / měsíc a velikost databáze může být až 2 GB.

Standard je spíše nadstandard, který už uspokojí drtivou většinu (českých) zákazníků s alespoň dostatečně optimalizovanou business vrstvou. Standard je rozdělena na 4 plány (S0 až S3) podle propustnosti databáze (viz. dále o DTU) s maximální velikostí úložiště až 250 GB. Ceny se pohybují od $15 do $150 za měsíc.

Premium jsou velmi výkonné databáze s řadou pokročilých funkcí (např.: georeplikace), které se vyznačují velmi nízkou latencí. Ceny se pohybují od $465 do $3.720 podle DTU.

DTU a volba plánu

DTU je speciální jednotka, která v sobě skrývá kombinaci výkonnosti operační paměti, procesoru a rychlosti zápisu a čtení z datového úložiště. Rychlejší práci s datovým úložištěm mohou zajišťovat například SSD disky. Pokud nevíte, jaký zvolit plán, lze vycházet z aktuálních statistik zatížení současné databáze a porovnat toto zatížení s následující tabulkou (zdroj):

Snažil jsem se hledat výkonnostní rozdíl mezi nejnižšími edicemi Web a nové Basic. U malé aplikace běžící na edici Web (50 MB dat v databázi, 70 connections / den) vzrostlo denní využití DTU z 0,24 % na 1,58 %.

Přechod z web na Basic

Typické "malé" webové projekty, jako je například spicephoto.cz mají rovnoměrné zatížení, pro které je tedy zcela dostačující nejnižší plán Basic, na kterém se dá nyní dost výrazně ušetřit.

Porovnání cen Web a Basic edice

Projekty, které aktuálně více vytěžují plán Web, by měly přejít alespoň na plán S0 ze sady Standard.

Revize článku

TOP Termíny školení

ASP.NET Core se dočkal již své třetí verze a nabízí řadu možností pro vývoj webových aplikací a služeb. I v roce 2020 mám vypsané termíny na nejrůznější témata od základů .NET Core přes vývoj REST API až po mikroslužby pomocí gRPC.

Termín Místo
🍀 Novinky a změny v ASP.NET Core 3.x leden 2020 Praha více
🍀 Vývoj REST API v .NET Core (třídenní) leden 2020 Praha více
🍀 Vývoj aplikací v ASP.NET Core březen 2020 Praha více
🍀 Microservices v ASP.NET Core gRPC březen 2020 Praha více
🍀 Vývoj REST API v .NET Core (dvoudenní) březen 2020 Praha více
🍀 Tipy a triky pro ASP.NET Core březen 2020 Praha více

👨‍🎓 Čerstvá školení 2020
👍 Vývoj aplikací v ASP.NET Core
👍 Vývoj REST služeb v .NET Core
👍 Microservices v ASP.NET Core gRPC
👍 Tipy a triky v ASP.NET Core
👍 Změny v ASP.NET Core 3.x