COVID-19: Všechna školení nyní i on-line. Přečtěte si mé tipy na vzdělávání v době koronavirové.
Slovenská verzeSlovensky

Zhodnocení roku 2018, konec blogu a plány na 2019

Tak jak nemám rád předsevzetí naopak velmi rád hodnotím to, co se v posledních dnech, týdnech a měsících událo. Rok 2018 byl, jak už to bývá, plný změn a dobrodružství, které uzavřu tímto posledním článkem na mém blogu. Jak se ale dozvíte v následujícím textu, není důvod ronit slzy.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

12. prosince. 2018

Mohl bych vypsat všech 436 věcí, za které jsem vděčný a které se mi podařili za posledních několik měsíců shromáždit, ale to by nikoho nebavilo číst. Hledáme ty velké věci.

100 dní v Jihovýchodní Asii

Dovolená v Asii sice začala už v prosinci, ale táhla se až do poloviny března 2018. Procestoval jsem Thajsko, Filipíny, Vietnam a Malajsii. Bylo super na tak dlouhou dobu vypnout od práce a poznávat nové prostředí a kultury. Podruhé už bych každopádně na takovou dobu jet nechtěl a volil bych osvědčené 3 - 4 týdny. Během své cesty jsem psal poctivě blog, jehož online podobu si lze přečíst na webu asie2018.mirekholec.cz. Kulturnější verzi s diakritikou a vybranými obrázky dokončím během roku 2019.

Global Azure Bootcamp 2018

Po mém návratu do Čech jsem se soustředil na pořádání konference Global Azure Bootcamp 2018 ve spolupráci s HAVITem. Ta se sice nemohla díky pěknému jarnímu počasí pyšnit moc velkou návštěvností, ale dala mi plno organizačních zkušeností, které jsem později ke konci roku ještě zúročil. Global Azure Bootcamp byla zároveň jedna z posledních mých Azurových aktivit.

Zaměření na Web Development stack

Od dubna 2018 jsem se zaměřil čistě na platformu .NET Core. Rozhodl jsem se tak z mnoha důvodů. Jedním z těch hlavních byla poptávka po konzultacích v této oblasti. Dlouhodobě jsem se věnoval jak cloudu tak vývoji a cítil jsem, že právě v oblasti webového vývoje mi začíná ujíždět vlak. Přestože jsem se v MS Azure věnoval jen vybraným PaaS službám a serverless computingu, Microsoft hrnul novinky tak závratnou rychlostí, že mimo Azure už jsem neměl čas na nic jiného. Změna na .NET Core a související technologie se mi velmi rychle začala úročit a po pár měsících od mého rozhodnutí se mi výrazně zvýšila poptávka po konzultacích a firemních školeních v této oblasti.

Přednášky na konferencích

I tento rok jsem si zapřednášel na několika konferencích a dalších akcích. Oproti minulému roku byla změna v tom, že mezi hlavní témata patřil právě ASP.NET Core, logování a hostování webových aplikací, Razor Pages nebo moje vůbec nejoblíbenější oblast - webová API. Kromě přednášek na konferencích jsem přednášel i ve firmách a na semináři Vývoj cloudových aplikací na MFF UK. Abych si udržel přehled o všech akcích a aktivitách, rozhodl jsem si i vytvořit jednoduchou anglickou verzi webu, která je i jakousi podobou online CV. Najdete ji na https://miroslavholec.com.

Kejkle s MacOS

Spolu se změnou zaměření na .NET Core jsem očekával, že by mohlo být reálné opustit platformu Windows a začít vyvíjet webové aplikace na Macbooku. Této oblasti jsem se věnoval několik týdnů a po třech pokusech jsem nakonec vývoj na MacOS definitivně vzdal. Více o tomto tématu jsem napsal v článku Vývoj ASP.NET (Core) aplikací na MacBooku, velké shrnutí zkušeností a na stejné téma jsem si povídal v .NET CZ Podcastu.

Střelecké úspěchy

Po necelých dvou letech, co se věnuji Lidové obranné střelbě se mi začalo více dařit na závodech a z boje o přežití se začal stávat boj o medaile. Přezbrojil jsem na Glock 43 a začal pro zábavu střílet další divizi PDW, do které jsem si pořídil CZ Scorpion Evo 3, se kterým jsem si vyzkoušel i skvělý kurz DR-1 na HardTasku. Celkem jsem v roce 2018 vybojoval 5 medailí (z toho 3 pohárové). Kromě LOSu jsem měl možnost vyzkoušet i trénink IDPA, mezinárodní střelecké soutěže, které se dočkáme v roce 2019 i v Čechách díky skvělé práci SSK HardTask Rangers.

Osobní růst a volnější noha

Po návratu z Asie jsem určitý čas bojoval s organizací času a hledal jsem správný režim jak fungovat. Práce byla u mě na prvním místě na úkor volného času, jenomže jedno slovo zůstávalo nenaplněno. Byla to synergie, kterou jsem si během cestování vysnil. Po návratu do Čech jsem se zaměřil na platformu .NET Core a více jsem začal uvažovat o tom, čemu věnuji svůj čas. S pomocí kouče Aleše Kohoutka jsem se posunul výrazně dopředu. Dokázal jsem dát své zájmy na první místo, správně se rozhodovat a změnit postoj k mnoha oblastem v mém životě.

Organizace DotNET Talks

Začátkem října se uskutečnil vývojářský přednáškový večer, který jsem pojmenoval DotNET Talks. Podařilo se naplnit kinosál v Microsoftu a získal jsem velmi pozitivní zpětnou vazbu, na základě které jsem se rozhodl, že akci budu pořádat pravidelně. Příští setkání bude už 17. ledna a registrace jsem tiše otevřel pro nedočkavé. DotNET Talks jsou skvělou příležitostí jak během jednoho večera nasát zajímavé novinky z oblasti webového vývoje, na kterou jsem v současné době zaměřen.

Spuštění Dotnet News

Zatím nejnovějším "počinem" je vývojářský zpravodaj Dotnet News. Pustil jsem se do něj velmi opatrně a přesto, že teprve nedávno jsem rozeslal první díl, už teď mám kolem 100 odběratelů. Dotnet News je zpravodaj, ve kterém se budu snažit zkráceně upozorňovat vývojáře na důležité události v české .NET komunitě, poutat na zajímavý obsah a články a udržovat přehled o aktuálních verzích vývojářských produktů.

Ukončení blogu

Nechci se vymlouvat, že na blogování nemám čas. Mám hlavu plnou nápadů a tyhle nápady chtějí vyrazit do světa. Když jsem uvažoval nad organizací svého času, po seřazení priorit zbylo na sdílení know-how jen pár hodin týdně plus další čas, který si ukrojím z toho "pracovního". Má to smysl. Pomáhá mi to srovnat si myšlenky, učit se něco nového a mám skvělý pocit, když mohu předávat své znalosti a zkušenosti dál. Blog je ale několik let přežitý.

Za každým článkem se skrývá určité úsilí. To úsilí není úplně malé vzhledem k tomu, že každý článek po určitě době zastará. Čtenáři nemají moc důvod vracet se ke starším článkům. Navíc ne každý článek zajímá každého vývojáře. Blog je takový chaotický zápisník, kde čas od času někdo něco najde. A to je prostě málo.

Co chystám v roce 2019

REST API Guide

Od příštího roku se budu hlouběji věnovat RESTovým API a pro tento účel plánuji postavit kompletně celý web zaměřený na problematiku návrhu REST služeb aneb jak si usnadnit život s ASP.NET Core. Těšit se můžete na velmi obecnou projektovou šablonu, kterou budou vývojáři moci použít jako výchozí šablonu pro návrh API. Vedle této šablony vznikne i webová stránka s různými praktickými tipy, které budu dlouhodobě udržovat aktuální. Projekt Apic budu postupně prezentovat i na svých přednáškách a používat ho na různá dema.

Specializace na (ASP).NET Core

ASP.NET Core a souvisejícím technologiím bude patřit pravděpodobně celý rok 2019. Kromě poradenství a školení ve firmách budu školit tyto technologie pod hlavičkou OKsystem. Kromě ASP.NET Core školení chystám i unikátní školení zaměřené pouze na .NET Core, které podle mého názoru v Čechách chybí. Kurzy brzy s OKsystem zveřejníme a lákadlem na ně by mohla být přednáška na konferenci FreshIT, která se bude konat v březnu.

Podnikání na volné noze

Během roku 2018 jsem se snažil více experimentovat v mém podnikání. Přestože jsem 3 měsíce ekonomicky nefungoval, konečný výsledek v roce 2018 je o píď lepší než 2017. Podíl na tom má i zvýšení ceny služeb. Změnil jsem formát mých služeb a více se zaměřil na jednu oblast, která mi funguje synergičtěji. Díky tomu produkuji více znovupoužitelného obsahu, trávím méně času přípravami školení a konzultací a zároveň mám k dispozici větší množství materiálů pro zákazníky. V zásadě dnes poskytuji tři základní typy služeb: vývoj long-term (dlouhodobé projekty), vývoj short-term (menší zajímavé zakázky) a dev evangelism.

První dvě kategorie vývoje se liší délkou kontraktu, formátem spolupráce a sazbou. V prvním případě se integruji do týmu a funguji za domluvenou manday rate on-site, ve druhém případě vytvářím produkt na zakázku za dohodnutou cenu. Třetí kategorie (dev evangelism) je nejzajímavější a nejflexibilnější. Pomáhám firmám řešit specifické problémy různými způsoby. Zpravidla je to kombinace školení, workshopů, prezentací a konzultací. Každé setkání koncipuji jako půldenní a v pevně stanovené ceně setkání je zahrnuto vše, včetně individuální přípravy osnov, ukázek, příkladů k procvičení nebo follow-upu.

Open Source

Protože už se mi hromadí různé "statické" webové stránky, začínám je vytvářet pomocí generátoru. Chci se více věnovat oblasti open-source a proto také plánuji vydat tento jednoduchý generátor jako open-source nástroj (dotnet tool). Většinu mých webů budu následně migrovat do GitHubu a jejich obsah volně zpřístupním.

Dev Evangelism

Nejen o tom co chystám se dozvíte ve zpravodaji Dotnet News. Ten právě nahradí články zaměřené na aktuální dění a události. Pokud budete chtít nasát více znalostí za krátký čas, chystám pro vás pravidelná setkání DotNET Talks.

A komu ani toto nestačí, pořád si mě můžete najmout jako žoldáka.

Zdar a sílu!


👨‍🎓 Webináře pro vývojáře - nyní zdarma

Vzdělávat se můžete i z pohodlí domova. Klasická školení jsem doplnil o související témata, která si můžete poslechnout v podobě živých webinářů. Přidejte se téměř 200 vývojářům, kteří se již připojili k mým webinářům!

Termín Místo
🍀 Software a nástroje, které používám 6. října 2020 online více
🍀 Co ještě nevíte o middlewares 9. října 2020 online více
🍀 Blazor Server 16. října 2020 online více
🍀 Novinky v .NET 5 pro REST API 21. října 2020 online více
Loading