ASP.NET Core 2.0, EF Core 2.0, .NET Standard 2.0 a .NET Core 2.0

Miroslav Holec

Miroslav Holec

14. srpna. 2017 , aktualizace 17. srpna. 2017

Od pátečního dne Microsoft začal postupně uvolňovat ASP.NET Core 2.0 a Entity Framework Core 2.0. V pondělí byl dále poněkud nečekaně uvolněn i .NET Core 2.0 a aktualizovaná verze VS 2017 15.3.

V současné době je oznámeno dokončení .NET Standard 2.0 (zpráva), což je velmi zjednodušeně sada aplikačních rozhraní, která musí být všemi podporovanými platformami implementována. Tím by mělo být zabráněno meziplatformní fragmentaci. Jinými slovy si jako vývojář mohu být jistý, že co předepisuje konkrétní verze .NET Standardu, to je implementováno jak v .NET Frameworku, tak v .NET Core nebo například Xamarinu.

Weboví vývojáři ASP.NET Core aplikací si mohou vybrat, zda jejich aplikace poběží nad .NET Frameworkem (nemultiplatformní) nebo nad .NET Corem (multiplatformní cesta). .NET Standard 2.0 je obecně podporován těmito platformami:

Zatímco .NET Framework 4.6.1 je již dávno k dispozici, .NET Core 2.0 byl čerstvě uvolněn v pondělí 14.8. a společně s dalšími produkty bude předmětem konference DEVintersection, která se uskuteční 18. září 2017 ve Stockholmu.


Nadšenci webového vývoje v ASP.NET Core již mohou stahovat z NuGetu balíčky související s ASP.NET Core a Entity Framework Core, které mají v době psaní článku zatím jen pár set stažení.

Vývoj ASP.NET Core 2.0 aplikací usnadňuje tooling, který je dostupný v aktualizovaném Visual Studiu:

Pro vývoj je dále dostupné .NET Core 2.0 SDK:

.NET Standard 2.0

.NET Core 2.0

ASP.NET Core 2.0

Entity Framework Core 2.0

Shrnutí

Důležité je v tuto chvíli zachovat chladnou hlavu. ASP.NET Core 2.0 je aktuálně z mého pohledu dlouhodobě celkem stabilní technologie s řadou těch nejdůležitějších funkcí, které může webový vývojář potřebovat. Oproti tomu ani nová verze Entity Framework Core 2.0 nemusí každého vývojáře uspokojit, například kvůli absenci podpory M:N vztahů. Osobně také vnímám vydání VS 2017 15.3 společně s .NET Core 2.0 za "zbytečně" uspěchané a z prvního experimentování nemám pocit, že bych měl v ruce stabilní produkt. Jsem osobně přesvědčen, že aktivní vývojáře čeká dost těžký měsíc experimentování, který velmi brzy vyústí ve vydání opatchované verze. Pokud tedy vyloženě nespěcháte, doporučuji za mě počkat minimálně do druhé poloviny září, do které by se mohl celý stack skutečně stabilizovat.

TOP Termíny školení

ASP.NET Core se dočkal již své třetí verze a nabízí řadu možností pro vývoj webových aplikací a služeb. I v roce 2020 mám vypsané termíny na nejrůznější témata od základů .NET Core přes vývoj REST API až po mikroslužby pomocí gRPC.

Termín Místo
🍀 Novinky a změny v ASP.NET Core 3.x leden 2020 Praha více
🍀 Vývoj REST API v .NET Core (třídenní) leden 2020 Praha více
🍀 Vývoj aplikací v ASP.NET Core březen 2020 Praha více
🍀 Microservices v ASP.NET Core gRPC březen 2020 Praha více
🍀 Vývoj REST API v .NET Core (dvoudenní) březen 2020 Praha více
🍀 Tipy a triky pro ASP.NET Core březen 2020 Praha více

👨‍🎓 Čerstvá školení 2020
👍 Vývoj aplikací v ASP.NET Core
👍 Vývoj REST služeb v .NET Core
👍 Microservices v ASP.NET Core gRPC
👍 Tipy a triky v ASP.NET Core
👍 Změny v ASP.NET Core 3.x