Slovenská verzeSK

Blog nadupaný hromadou funkcí. Inspirujte se

Nedávno jsem sepsal článek o tom, proč při psaní blogu a vlastně i jiných webů používám Markdown. Z mnoha reakcí jsem došel k závěru, že plno věcí by šlo dělat i jinak, nicméně můj blog obsahuje plno zajímavých a užitečných funkcí, které jsem líný přepisovat, jelikož fungují dobře. Právě o zajímavých funkcích na mém webu bude tento článek, který tak může být inspirací pro další blogy.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

27. dubna. 2018

Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.

Náhledy článků, vyloučení ze seznamů a z RSS

Články si píšu v markdownu na disku, nicméně v určitý čas je překlopím na web a nastavím datum publikace. Články umí být do tohoto data veřejně skryté a dostupné jen ve formě náhledu. Ten se chová zároveň trochu jinak (není nad ním aktivní cachování, nesčítají se počty zobrazení, nejsou v něm poutáky atd.)

Každý článek si mohu dále nastavit tak, že se například nezobrazí v seznamech na webu nebo se neobjeví v RSS.

Čítač čtenosti a sdílení, admin auto-exclude

Google Analytics jsou sice mocný nástroj, ale pro základní představu o čtenosti článků a počtu sdílení zároveň kanon na vrabce. Udělal jsem si proto jednoduché čítátko návštěv a počtu sdílení ze sociálních sítí, které mi pomáhá sledovat, jaká témata čtenáře zajímají. Takový výstup mám přímo ve správě obsahu na očích.

Čtenost dle dnů

Čítač umí odečíst mé vlastní návštěvy a ve výsledku se mohu dívat na nejčtenější články měsíc od zveřejnění, na nejčtenější články za posledních 30 dní a další.

Čtenost článků

Verze v čistém HTML

Občas zasílám články na další blogy a jejich správci ocení, když je obsah v čistém HTML. Pokud za jakýkoliv článek (jeho URL) na mém webu přidáte /html, dostanete čistou HTML verzi bez stylů. Tato HTML verze obsahuje dále podpis a pixel image, který mi umožňuje sledovat čtenost mimo můj web.

CDN

Téměř zbytečnost, nicméně všechny obsahové obrázky a postupně i obsah využívá CDN. Minimálně mám obrázky na pěkné subdoméně cdn.miroslavholec.cz a ne na xxx.blob.storage..blablabla.

CDNka

Dokumenty s funkcí čítače stažení

Pokud udělám přednášku, typicky poté sepíšu článek, do kterého připojím prezentace v PDF nebo například ukázky. Takové odkazy na obsah mám generované z webu a jsem schopen sledovat, kolik lidí na dané dokumenty přistoupilo (stáhlo si je) a kdy.

Čítač stažení u dokumentů

Shortener odkaz.me

Abych na přednáškách mohl používat odkazy na různá místa na webu v krátké a smysluplné podobě, koupil jsem si doménu odkaz.me. CMS mi umožňuje vytvořit pak krátké výstižné odkazy typu odkaz.me/youtube a já mohu sledovat, kolik lidí odkazy použilo.

Ukázka odkaz.me

RSS

K tomu není moc co dodat, generuji si klasický RSS feed, který je konzumován službou feedburner, abych mohl sledovat počty odběratelů.

Video auto-discovery

Když do článku vložím odkaz na YouTube video, automaticky je to rozpoznáno a u nadpisu článku v seznamu se objeví YouTube ikonka, která indikuje čtenářům, že součástí článku je i video.

YouTube video auto-discovery

Outdated články

Články starší asi 1,5 roku se automaticky v záhlaví doplní o informaci, že zřejmě už nemusí být aktuální. Aktuálně mohu takto označit jakýkoliv článek. Tuto funkci zrovna upravuji a u každého článku budu moci nastavit předpokládané datum jeho zastarání.

Outdated články

Verze článků

U nových článků zaměřených na ASP.NET Core, EF Core nebo .NET Standard jsem zavedl vlastnost verzování. Jednoduše proto, aby každý čtenář věděl, od jaké verze daného frameworku je to, o čem píšu, k dispozici. V budoucnu podle toho možná udělám filtry nebo něco dalšího.

Verzování článků

Aktualizace článků

Udělám-li aktualizaci článku, automaticky se mi u článku zobrazí informace o poslední aktualizaci. Čas aktualizace se mi zapíše jen po odškrtnutí checkboxu. Díky tomu se mi čas aktualizace nemění, pokud například opravuji překlep.

Redirect článků

Pokud napíšu novou verzi článku nebo určitý článek přestane být aktuální a má smysl jej někam přesměrovat, pomocí speciální vlastnosti tak mohu snadno učinit. V seznamu článků se tak původní stále zobrazuje, URL je dostupná i ve vyhledávačích, ale čtenář je automaticky přesměrován na novější verzi. Ve správě článků mám tyto články šedě podbarvené.

Sociální obrázky

Aby byly články na sociálních sítích a v RSS feedech více poutavé, dělám pro ně různé grafické upoutávky, které nejsou v rámci článku viditelné. Ve zdrojáku jsou na to různé meta značky, které jsou konzumovány Facebookem, LinkedInem nebo Twitterem.

Meta značky pro sociální sítě

Generovátko poutáků

Můžu si udělat různé poutáky na akce, přednášky nebo má školení a ta se zobrazují ve zvoleném časovém intervalu u článků z vybraných kategorií. Vše se donačítá pomocí dodatečného requestu na API. Aktuálně tuto funkci nepoužívám a místo toho mám globálně zapnuté poutáky na akce. Ty se nepropisují ani do RSS ani do HTML verze.

Klonování článků do anglické verze

Nikdy nepoužitá funkce, která umí vzít článek a udělat z něj kopii do anglické verze webu (která pochopitelně neexistuje). Obsah je strojově přeložen a po aktualizaci seo linku, titulku a dalších náležitostí je takový článek připraven k publikaci.

Spoluautorství

Funkce, kterou téměř vůbec nepoužívám, nicméně umožňuje mi připsat k článku spoluautora včetně odkazu na jeho web a případně i ikonu. Jelikož si většinu článků píšu sám, moc velké využití to nemá.

Spoluautorství článků

Oznámení

Blog jako takový umožňuje aktivovat odběr novinek v prohlížeči. Díky tomu mohu notifikovat čtenáře o nových článcích na všech platformách. Počet přihlášených uživatelů mohu v čase i sledovat.

Oznámení

Konfigurace diskusí

U každého článku si mohu zvolit, zda se u něj bude nebo nebude zobrazovat diskusní fórum. Poslední rok jsem diskusní fóra vypnul, takže čtenáři buď reagují do mailu nebo na sociálních sítích.

Reportování MVP aktivity

U každého článku si mohu zvolit kategorii, ke které se článek váže v souladu s MVP Award. V současné době se začínám věnovat především webovým technologiím, takže toto rozdělování již nemá moc smysl.

Školení

Samotná školení nejsou součástí blogu, ale jsou důvodem, proč se mi nechce nic na webu předělávat. Mám sestavené kompletní workflow od registrace, zaslání e-mailů, pozvánek, žádostí o platbu, napojení na banku a kontrolu plateb, potvrzení došlých plateb, generování faktur a jejich uložení do evidence. U každého školení spravuji termíny a náklady, díky čemuž vidím jak moc se mi takové školení vyplatí nebo ne.

Závěr

Na plno drobností jsem určitě zapomněl. Každopádně blog není jen o napsání článků, ale také o hromadě rutin kolem, které mám celkem dobře vyřešené a které bych jinde musel řešit smečkou těžkopádných pluginů. Doufám, že vás článek inspiruje a některé z výše uvedených funkcí třeba také někdy použijete.


Diskuse

Loading