=

Nástroje a nastavení notebooku pro účast na mých školeních

Všechny má školení spojují stejné technologie a proto je sada nástrojů a nastavení pro vývoj do značné míry společná. Pokud jste zvyklí na jinou sadu nástrojů, o kterých víte, že dokážou plnohodnotně níže uvedené nahradit, pak samozřejmě není problém tyto nástroje použít. Při řešení potíží s alternativními nástroji však budete odkázáni prakticky jen sami na sebe.

Operační systém a konfigurace

Všechna má školení jsou zaměřená na technologii .NET 6 a webový vývoj, který je multiplatformní a tudíž všechny školení lze absolvovat s operačními systémy Windows, macOS nebo Linux. Většina aplikací, které budeme stavět, je tak jednoduchá, že nebudeme potřebovat žádnou vyšší hardwarovou konfiguraci. Stačí použít tedy jakýkoliv notebook, na kterém jste schopni pohodlně vytvořit projekt a pracovat ve vašem oblíbeném IDE. Vhodné je mít na svém zařízení dostatečná práva (nejlépe administrátorská).

.NET 6 SDK

V závislosti na operačním systému si dále nainstalujte .NET 6 SDK. V současné době školím .NET 6, který je od 8. listopadu 2021 dostupný ke stažení. Při stahování SDK si zkontrolujte, zda je daná verze SDK podporována vaší verzí Visual Studia. Doporučuji nainstalovat vždy nejnovější verzi. Používáte-li Visual Studio, stačí si nainstalovat novou verzi VS 2022 a .NET 6 si lze v rámci instalace zaškrtnout (není nutná samostatná instalace).

image-20211211095604329

Vývojářské prostředí

Pro vývoj aplikací doporučuji zvolit prostředí Visual Studio (stačí Community verze) nebo JetBrains Rider (dostupný i pro macOSa a Linux). V závislosti na verzi .NET SDK je nutné mít nainstalovanou určitou minimální verzi VS nebo Rideru. V případě .NET 6 se jedná o

  • Visual Studio 2022 - v 17.0 a vyšší
  • JetBrains Rider 2021.3 a vyšší

Postman

Pro všechna má školení je užitečné mít nainstalován Postman. Pomocí Postmanu budeme ověřovat funkčnost webových aplikací a REST API. V případě školení zaměřených na REST API se bez Postmanu neobejdeme.

Stoplight Studio

V případě školení Design REST API doporučuji nainstalovat si nástroj Stoplight Studio, eventuelně lze použít i on-line verzi nástroje. Je však nutná registrace.

Proxyman nebo Fiddler

V případě školení školení Autentizace REST API doporučuji nainstalovat aplikaci pro sledování síťového provozu. Na OS Windows lze zdarma stáhnout Fiddler Classic, na platformě macOS doporučuji Proxyman, který je v základní variantě též zdarma.

Azure

Pro účely školení Azure je dále potřeba mít připravený Azure účet a předplatné. Máte-li ve firmě Visual Studio Subscription (obvykle ano), může si každý připojený vývojář založit Azure účet s předplatným a kreditem $150. Učinit tak můžete na stránce my.visualstudio.com, kde kliknete na tlačítko Activate a dále postupujete dle pokynů.

image-20220824132257584

V ostatních případech si lze založit účet (Azure Free) na této stránce. V tomto případě dostanete po dobu 12 měsíců možnost vyzkoušet si omezeně balíček vybraných služeb a během prvního měsíce můžete utratit kredit ve výši $200. Náklady na provoz demo ukázky v úplném rozsahu vás budou stát cca $3 za školící den.

Restart

Vím, že mnoho vývojářů to nedělá, ale doporučuji si počítač den před školením restartovat a ujistit se, že máte všechny aktualizace, aby se vám po příchodu na školení nezačalo něco samovolně instalovat. Restart je vhodný i pro zabití starých procesů, které nepotřebujete a v případě instalace .NET 6 a gitu kvůli zpřístupnění těchto nástrojů v celém systému.

Po restartu je vhodné vyzkoušet ve Visual Studiu, že máte skutečně dostupný .NET 6 (v nabídce projektů je možné založit projekty na této verzi).

Další nástroje si nainstalujte dle svých preferencí a zvyklostí. Typicky se vám může hodit souborový manažer, prohlížeč PDF a potřebovat budete webový prohlížeč.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

26. 3. 2019
upraven 24. 8. 2022

RestApi.CZ

Právě jsem spustil průvodce Designem REST API

📖 Přečíst restapi.cz


kontakt zde

Dotazy, poptávky a objednávky

mirek@miroslavholec.cz
Loading