Stavíme RESTová API v ASP.NET Core za 3 900 Kč

Nástroje a nastavení notebooku pro účast na mých workshopech a školeních

Všechny mé workshopy spojují stejné technologie a proto je sada nástrojů a nastavení pro vývoj do značné míry společné. Pokud jste zvyklí na jinou sadu nástrojů, o kterých víte, že dokážou plnohodnotně níže uvedené nahradit, pak samozřejmě není problém tyto nástroje použít. Při řešení potíží s alternativními nástroji však budete odkázáni prakticky jen sami na sebe.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

software architect

26. března. 2019

Na mých workshopech mám vyhrazený čas pro řešení technických záležitostí před začátkem workshopu. Pokud máte tedy s čímkoliv problém, dejte mi vědět a dostavte se na workshop dříve, abychom vše vyřešili před začátkem. Tento vyhrazený čas je určen pouze pro řešení potíží, nikoliv pro instalaci nástrojů.

Operační systém a konfigurace

Všechna má školení jsou zaměřená na technologii .NET Core, která je multiplatformní a tudíž všechny workshopy lze absolvovat s operačními systémy Windows nebo macOS. Systém Linux nedoporučuji kvůli nedostupnosti mnoha nástrojů. Většina aplikací, které budeme vždy stavět, je tak jednoduchá, že nebudeme potřebovat žádnou vyšší hardwarovou konfiguraci. Stačí vám tedy jakýkoliv notebook, na kterém jste schopni pohodlně vytvořit projekt a pracovat ve vašem oblíbeném IDE. Vhodné je mít na svém zařízení dostatečná práva (nejlépe administrátorská).

.NET Core SDK

V závislosti na operačním systému si dále nainstalujte .NET Core SDK. Na školeních používám vždy stabilní verze SDK, čili nedoporučuji instalovat žádné preview verze. Máte-li již nainstalovanou preview verzi .NET Core, pak v pracovní složce založte soubor global.json a nastavte stabilní verzi .NET Core, nad kterou budete vyvíjet:

{
"sdk": {
 "version": "2.2.105"
 }
}

Stabilní verze .NET Core je vždy označena ve sloupci status jako Current, viz. odkaz:

Git

Pro každý workshop zakládám GitHub repositář a všechny změny průběžně odesílám. Díky tomu si můžete během workshopu stahovat aktuální verze projektu a nemusíte se bát, že se někde zaseknete a nebudete stíhat. Git si můžete stáhnout na oficiálním webu nebo si jej nainstalovat společně s Visual Studiem. Pro ověření, zda máte Git nainstalován stačí v CMD nebo terminálu zadat například příkaz:

git --version

Vývojářské prostředí

Pro vývoj doporučuji zvolit prostředí Visual Studio (stačí Community verze) nebo JetBrains Rider (dostupný i pro macOS). V závislosti na verzi .NET Core SDK je nutné mít nainstalovanou určitou minimální verzi VS nebo Rideru. Aktualizací IDE na nejnovější verzi tedy nic nezkazíte. Stejně jako v případě .NET Core SDK není nutné (ani žádoucí) vyvíjet v preview verzích a upřednostňujeme verze stabilní.

Postman

Pro všechny workshopy a školení, které jsou zaměřené na vývoj REST API je dále potřeba mít nainstalován Postman. Pomocí Postmanu budeme ověřovat funkčnost webových API. V případě ostatních školení tento tool nepotřebujete, nicméně stojí za to se s ním seznámit a vyzkoušet jej.

SQL Server a nástroj pro správu

Aktuálně vypisované workshopy jsou koncipované tak, že není potřeba mít nainstalovaný SQL Server ani žádný nástroj pro jeho správu. Zpravidla využíváme buď In-Memory databázi nebo SQLite, která má podobu souboru na pevném disku. Pokud toto neplatí, je to u vypsaného workshopu výslovně uvedeno.

Docker

Instalace nástroje Docker není vyloženě nutná, ale doporučuji ji pro případ potíží. Když je po ruce docker, dá se snadno zpřístupnit tooling, který by se za normálních okolností zbytečně dlouho a pracně instaloval.

Restart

Vím, že mnoho vývojářů to nedělá, ale doporučuji si počítač den před školením restartovat a ujistit se, že máte všechny aktualizace, aby se vám po příchodu na workshop nezačalo něco samovolně instalovat. Restart je vhodný i pro zabití starých procesů, které nepotřebujete a v případě instalace dotnet core a gitu kvůli zpřístupnění těchto nástrojů v celém systému.

Přihlášení do počítače

Pokud připravuji vlastní počítače pro workshopy, virtuálky a nebo školím ve školícím středisku, obvykle nastavuji do každého počítače přístup pro uživatele admin s heslem dotnetcore.

Další nástroje si nainstalujte dle svých preferencí a zvyklostí. Typicky se vám může hodit souborový manažer, potřebovat budete webový prohlížeč a další.

Zeptejte se