Software a nástroje pro vývoj na macOS, které používám - update 2019

Od verze: macOS
Miroslav Holec

Miroslav Holec

21. října. 2019

Po více než roce je tu další bilancování kolem software a nástrojů, které používám. Vzhledem k tomu, že jsem kompletně přešel na macOS, ponechávám pro porovnání aktivní i původní článek zaměřený původní sadě nástrojů, kterou jsem používal na Windows.

Pro přehlednost jako vždy uvádím jednorázově koupené aplikace s poznámkou paid, předplatná nebo pravidelné platby jako subscription.

Hardware

V současnosti jedu na MacBook Pro 2018 - 15.4" (2880 x 1800 px), 2.2 GHz i7 šestijádrový procesor, 16 GM RAM, 256 GB SSD, Radeon Pro 555X 4GB GDDR5. Z několika vyzkoušených notebooků se jedná o jednoznačně nejtišší zařízení s naprosto precizním zpracováním a skvělým výkonem. Vzhledem k perfektní klávesnici, dokonalému displeji a návykovému touchbaru už ani nedokuji a užívám si práci přímo na notebooku.

Služby a licence

Za poslední rok jsem začal používat mnohem více různých online služeb, které mi usnadňují nejen vývojářský život, ale i rutiny kolem organizace školení a konzultací ve firmách.

Vize do budoucna: Chtěl bych migrovat i pipelines na GitHub, abych nemusel pokud možnost používat Azure DevOps. Dále bych chtěl mít více pořádek ve fotkách a buď využívat více Apple Cloud, nebo od něj úplně upustit a používat jen Google Drive.

Background & Extras

Do první kategorie bych zařadil aplikace, které vedle operačního systému běží na pozadí, moc času jim nevěnuji, avšak výrazně mi usnadňují život.

Vize do budoucna: V této oblasti jsem naprosto spokojený a žádné změny nechystám.

Základní výbava

Do této kategorie patří software, který mám puštěný téměř neustále a prakticky od chvíle, co jsem si pořídil macOS.

Vize do budoucna: Dlouhodobě mi trochu vadí roztříštěnost poznámek na více místech a tak možná brzy zatnu zuby a použiju pro poznámky za pochodu OneNote. Dále trochu uvažuji nad vyzkoušením alternativ ke Spotify. Není to ale nic, co by mě pálilo.

Vývojářský software

Do kategorie vývojářský software zařazuji specializovaný software pro vývoj aplikací.

Dále bych do této kategorie přidal různé nástroje spravované přes terminál: npm, yarn, dotnet, lldb, redis, midnight commander, git, homebrew, a desítka dalších nástrojů, které používám na ad-hoc úkoly.

Vize do budoucna: Tady jsem naprosto spokojený. Ještě by mě potěšila existence nějakého pěkného decompileru pro macOS.

Účelový software

Nakonec vyjmenuji další sadu software, který pouštím jen zřídka. Jsou to většinou speciálky, které mi pomáhají vyřešit určitý úkol.

Vize do budoucna: Chtěl bych se definitivně zbavit Skypu a lépe si nastavit nástroje kolem správy a editace fotek. Lehce uvažuji nad předplatným od Adobe (Photoshop + Lightroom), ale jako nefotograf bych to nevyužil naplno.

TOP Termíny školení

ASP.NET Core se dočkal již své třetí verze a nabízí řadu možností pro vývoj webových aplikací a služeb. I v roce 2020 mám vypsané termíny na nejrůznější témata od základů .NET Core přes vývoj REST API až po mikroslužby pomocí gRPC.

Termín Místo
🍀 Novinky a změny v ASP.NET Core 3.x leden 2020 Praha více
🍀 Vývoj REST API v .NET Core (třídenní) leden 2020 Praha více
🍀 Vývoj aplikací v ASP.NET Core březen 2020 Praha více
🍀 Microservices v ASP.NET Core gRPC březen 2020 Praha více
🍀 Vývoj REST API v .NET Core (dvoudenní) březen 2020 Praha více
🍀 Tipy a triky pro ASP.NET Core březen 2020 Praha více

👨‍🎓 Čerstvá školení 2020
👍 Vývoj aplikací v ASP.NET Core
👍 Vývoj REST služeb v .NET Core
👍 Microservices v ASP.NET Core gRPC
👍 Tipy a triky v ASP.NET Core
👍 Změny v ASP.NET Core 3.x