Slovenská verzeSK

Vyzkoušejte si nejnovější release PHP 7.0.4

Nová verze jazyka PHP 7 s sebou přináší vyšší výkonnost, redukci využití paměti a řadu zajímavých funkcí. Poslední dostupnou verzí je PHP 7.0.4, která byla vydána 3. března. Pokud si ji chcete osahat, můžete využít Microsoft Azure. V tomto článku popíši, jak na to.

Miroslav Holec

Miroslav Holec

14. března. 2016
upraven 29. března. 2016

Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.

Základním předpokladem je existující předplatné ve službě Azure. Získat jej můžete registrací zdarma. Jako "dárek" dostanete kredit 200 USD, který můžete použít na vyzkoušení řady dalších placených služeb.

Založení App Service

Pokud již máte vlastní Azure předplatné, můžete se přihlásit do azure portálu. Portál umožňuje spravovat všechny Azure služby. Pro založení webové aplikace (a hostingu) je potřeba založit App Service.

Služba App Service má definovaný vždy tzv. App Service plan, což je v podstatě hardwarová konfigurace virtuálního stroje, v rámci kterého lze provozovat hned několik webových aplikací. App Service plan nejvíce připomíná multihosting s řadou užitečných funkcí, které u běžných hostingů nedostanete. V rámci tohoto plánu lze navíc provozovat různorodé aplikace (PHP, .NET/C# atd...).

Naklikání nové App Service popisuje obrázek níže:

Vytvoření Azure App Service

  1. Volba AppService v menu nebo přes menu Browse
  2. Add
  3. Doplnění názvu AppService a volba cenového plánu -> Create New
  4. Nastavení plánu a volba pricing tier (HW konfigurace a cena)

Vytvořený AppService plan je možné vertikálně i horizontálně škálovat. Čili dnes můžete zvolit free plán a pokud se projektu zadaří, lze přejít na výkonné placené plány. V rámci cloudového prostředí můžete tyto změny provádět dle libosti nebo je zcela automatizovat.

Konfigurace služby

Na vytvořeném stroji běží webový server IIS s řadou rozšiřujících modulů a podporou PHP. Vytvořenou App Service je nyní možné podle potřeby konfigurovat, jak je vidět na obrázku níže:

Nastavení web app v prostředí Azure

V záložce Application Settings je k dispozici několik nastavení včetně verze PHP. PHP7 tam ale není. Podporu musíme nastavit pomocí extension.

PHP7 extension pro Web App

Pro podporu PHP7 zvolíme v nastavení App Service dlaždici Tools a v menu poté Extensions. Intuitivně zbývá pouze přidat rozšíření s názvem PHP7. Přestože v nastavení služby (viz. Konfigurace služby) je stále na výběr jen PHP 5.x, aplikace už nyní běží s podporou PHP7.

Nastavení PHP 7 extension

FTP deployment

Pro publikování aplikace lze použít například FTP. Nejsnazší cestou, jak se dostat k údajům pro publikaci je volba Get publish profile a následné přečtení staženého XML souboru s příponou .PublishSettings:

Nastavení FTP v Total Commander

Otestování aplikace

Nezbývá než otestovat nastavení pomocí skriptu index.php, který uploadneme přes FTP do složky site/wwwroot

<?php
phpinfo();
phpinfo(INFO_MODULES);
?>

Struktura na vzdáleném serveru

Máme splněno a můžeme vyvíjet. Pokud vás zajímají výchozí nastavení, můžete navštívit testovací URL stránku: http://php7app.azurewebsites.net

Ukázka spuštěné PHP 7 stránky

Happy coding!


Diskuse

Loading