Slovenská verzeSK

Co bylo a co bude

Tento rok bych využil prosinec ke shrnutí práce, kterou jsem tento rok udělal a zároveň k nastínění změn a plánů na další rok. Přestože nemám tyto summaries v oblibě, chtěl jsem se o některých oblastech v krátkosti vyjádřit ale více samostatných článků si myslím žádná oblast zatím nezaslouží. Na úplném konci toho článku naleznete seznam TOP 5 článků z mého blogu z tohoto roku (nikoliv nejčtenější ale čistě mé oblíbené).

Miroslav Holec

Miroslav Holec

28. prosince. 2014
upraven 29. března. 2016

Tento článek je již velmi zastaralý. Zastaralé články nemusí popisovat aktuální stav technologií, nejideálnější řešení a můj aktuální pohled na danou technologii.

Vývoj pro web a IoT

Přestože některé produkty od Microsoftu považuji vyloženě za bezkonkurenční a některé myšlenky související se sjednocením systému pro různá zařízení jsou odvážná a slibná, jsou také oblasti, ve kterých MS zaspal. Věřím v budoucnost .NET Framworku, MVC, Windows Azure a Web API. Toto jsou oblasti, kterých se budu nadále silně držet. Naopak skeptický jsem k platformě Windows Phone, která oproti tomu zmíněnému pro mě již není zajímavá, náklady na vývoj jsou pro mě příliš vysoké a trh je bohužel malý (i poptávka).

Také jsem přesvědčen, že je potřeba začít se připravovat na novou éru IoT, která postupně doplní mobilní technologie, které nyní známe. Vývoj jakékoliv současné mobilní aplikace (chápáno mobil / tablet) je pro samostatného vývojáře drahé a nejisté. Je ale nadmíru jasné, že ať už tu za pár let budou jakákoliv mobilní zařízení (a trh zřejmě nasytí mnoho wearables), budou potřebovat aplikační rozhraní. Proto se chci nyní více věnovat této oblasti.

Projekty

Kromě některých otravných HR manažerů, kteří mě bombardují nesmyslnými projekty zcela mimo můj scope a už vážně uvažuji o spáchání kybernetického atentátu na jejich osobu (míněno jako vtip, pozn. pro BIS) se objevily i zajímavé nabídky nejen na projekty ale i na stálá zaměstnání. V současném stresu jsem tak spokojený, že jsem začal přehlížet i takové, nad kterými bych asi v minulosti zrovna nos neohrnoval.

Vzhledem k podepsaným NDA a různým strategickým důvodům se zrovna zde moc rozepisovat nemohu a ani vlastně nechci. Zásadní je, že v této oblasti se příliš nezměnilo oproti roku předchozímu a ani další rok neplánuji žádnou revoluci. Dá se říci, že jediné s čím budu hýbat budou všechny vedlejší aktivity v rámci volného času.

Projekty interní

Z vlastní produkce jsem zveřejnil poslední mobilní aplikaci pro Windows Phone - Kurzy měn ČNB. Udělal jsem několik záplat na projektu Spicephoto, který mohu po 5 měsících čistého buglistu prohlásit za (doufám / věřím) zcela bezchybový.

Součástí Spicephoto byl návrh podprojektu SpiceSpaces, který asi před rokem a půl skončil v šuplíku. Před 3 měsíci jsem tento šuplík otevřel a zanedlouho se z něj vyklubala opět nová myšlenka - projekt, který teď řeším pod codename Merilyn. Momentálně o tomto projektu ví i úzká skupina lidí, kteří pomáhají udělat z něj produkt. Podstatné je, že teď dostávám podněty a přemýšlím. Co teď není jisté je, kdy nastane ten čas a jestli vůbec někdy nastane. Je to totiž nedávno, co jsem se zařekl: "už žádné one-man show projekty".

MSP

Od druhé poloviny roku 2014 jsem Microsoft Student Partner. Participace v tomto programu není vůbec jednoduchá a najít způsob, jak "evangelizovat" cílovou skupinu bere mnoho času. Přestože jsem se snažil svou činnost rozvíjet přímo na Univerzitě v Hradci Králové, tedy na FIM (kde jsem uspořádal přednášky), od příštího roku plánuji tyto přednášky přesunout pro veřejnost do Technologického centra v HK. Zároveň bych chtěl postupně rozšířit veškerou činnost z HK do Prahy, kde žiju. Na FIM UHK budu připravovat pouze nárazové přednášky, které budou více blízké studentům. Ta první by se mohla uskutečnit během ledna 2015 a měla by se týkat novinek v C#.

Školení a konzultace

Zhruba na přelomu září a října jsem se začal více věnovat školením a konzultacím v oblastech MVC, Web API a AZURE. Dohodl jsem se na spolupráci s JetBrains, díky čemuž jsem byl schopen poskytovat školení společně se slevovými kupony na oblíbený tool ReSharper. Zjistil jsem, že vyladit školení aby fungovalo a mělo přínos není zdaleka tak jednoduché a časově je to mnohem náročnější, než se na první pohled zdá. Platí to mnohonásobně o veřejných školeních, spíše než o těch firemních. Závěr je minimálně takový, že v příštím roce nebudu vyhlašovat žádné veřejné školení. Pro individuální vývojáře budou vždy dostupné velmi efektivní konzultace, pro firmy pak firemní školení s osnovou podle potřeb. Zaměřit se tedy chci na firmy a vývojáře - profesionály.

Speciální pozornost budu věnovat školením, která souvisí s produktivitou práce a nejpozději na přelomu první a druhé poloviny roku bych měl začít poskytovat další zajímavá školení podobná ReSharperu. Už od začátku roku 2015 si budou moci firmy objednat školení společně s 10 licencemi ušetřit bezmála 25 000 Kč, tedy 22 % oproti standardním cenám licencí. O tom, jaké produkty budu nabízet se zmíním už brzo.

MCP, MTA

Tento rok jsem otevřel portfolio MS certifikací. V září jsem si udělal primární 70-486 zaměřenou na MVC (víceméně kvůli poskytování školení a konzultací), v listopadu jsem dostal příležitost udělat si ještě MTA - tedy využil jsem této příležitosti k 70-364 a současně 70-375.

Příští rok nevylučuji podle času dodělání celé série MCSD: Web Applications, která do určité míry kopíruje to, čemu se nyní věnuji a také dále hodlám věnovat.

Studium

Když to vyjde, tak ještě cca 6 měsíců a pak bych měl využívat dovolenou k cestování a jiným relaxačním aktivitám místo ke studiu všech těch úchvatných předmětů :) Studovat jsem začal dálkově před necelými 5 lety. Měl jsem čas, chuť a považoval jsem to za užitečné. Situace se za tu dobu změnila, času už tolik není, chuť také ne a doktorské studium tak rozhodně v plánu není.

Na závěr

Nejlepší rozhodnutí, která jsem tento rok udělal bylo upřednostnění MSP aktivit, přednášek a školení před samotným vývojem. Konečně jsem dal ruku z klávesnice a předal jsem čas know-how někam dál, kde to bylo potřeba. Příprava na všechny tyto aktivity, včetně certifikací v neposlední řadě posílila i moje znalosti ale i dovednosti související s organizací a komunikací s lidmi.

Je ještě celá řada "věcí", na které jsem zapomněl, které jsem záměrně nezmínil nebo je třeba nechat ještě uzrát. Plánuji spolupráci s celou řadou lidí a firem, což nejvíce zapadá do konceptu MSP. Nadále budu doplňovat tento blog a případně blog na dotnetportalu.

Doporučené čtení (blog 2014)

Zde jsou mé oblíbené články z celého roku, které jsem napsal. Mám je rád především proto, že přináší nový nápad, myšlenku nebo nějaké zajímavé řešení obecného problému.


Diskuse

Loading